25. februára 2019
Ilustračné foto Foto: TASR/AP PhotoPraha 25. februára (TASR) - Z Poľska bolo do Česka dovezených ďalších 1164 kilogramov hovädzieho mäsa, ktoré pochádza z rovnakej šarže ako 7 ton mäsa so salmonelou z minulého týždňa. V Českej televízii to povedal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej správy (SVS) Zbyněk Semerád. Informoval o tom portál CT24, ktorý dodal, že českým veterinárom sa podarilo dohľadať takmer všetko mäso, okrem 50 kilogramov.
Mäso z problematickej šarže sa podľa hovorcu veterinárnej správy dostalo do skladu spoločnosti Alda Foods, s. r. o., ktorá sídli v Řitce v okrese Praha-západ.
Zhruba 560 kilogramov hovädzieho mäsa sa potom predalo v mäsiarstve v Lomnici nad Lužnicí. Ďalších 550 kilogramov smerovalo do skladu v Zlínskom kraji. V ňom zostalo 180 kilogramov podozrivého mäsa a bude zlikvidované. Vyše 370 kilogramov zamierilo do mäsiarstva Napajedla v Zlínskom kraji, reštaurácie v Kroměříži, a tiež do Juhomoravského kraja. Túto časť zásielky ďalej veterinári prešetrujú.
Minulý týždeň v stredu (20. 2.) bola v približne 700 kilogramoch poľského hovädzieho mäsa zistená salmonela. Mäso bolo doručené do skladu spoločnosti Frost Logistics v stredných Čechách. Na základe toho Česko prijalo 21. februára mimoriadne opatrenia a posilnilo policajné kontroly dovozu mäsa na celom území republiky.
"
Tu je problém v tom, že u hovädzieho bežne salmonela nebýva. Určite nejaký systém kontroly majú nastavený, ale toto je úplne nová záležitosť, ktorá sa vzťahuje aj k predchádzajúcemu zisteniu v Poľsku, že veterinárny dozor v celej svojej šírke nezodpovedá plne legislatívnym požiadavkám EÚ," povedal Semerád na otázku, kto v celom systéme zlyháva.
Na českom systéme mimoriadnych opatrení sa tak podľa neho nič nemení. "
To znamená, od minulého piatka (22. 2.) musia všetci, ktorí prijmú mäso na sklad, zabezpečiť laboratórne vyšetrenia a ďalej ho nemôžu distribuovať. Okrem toho na mäso dohliada veterinárna správa, ktorá berie vzorky na monitoring cudzorodých látok, to znamená na antibiotiká. A v prípade akéhokoľvek ďalšieho podozrenia budú prijaté ďalšie opatrenia," dodal. Spomínaná problematická zásielka došla ešte pred zavedením mimoriadnych opatrení.
Od vypuknutia aféry s poľským hovädzím odobrali českí veterinári 198 vzoriek mäsa a do nedele (24. 2.) vyšetrili 114 z nich, z toho jedna bola pozitívna. Práve pre ňu Česko zaviedlo mimoriadne veterinárne opatrenia. Táto zásielka prišla do Českej republiky ešte pred platnosťou mimoriadnych opatrení.
Všetko mäso v zásielke však nemusí byť nakazené salmonelou. Testy, ktoré si nechal vypracovať Agrofert, boli napríklad negatívne, povedal Karel Hanzelka hovorca koncernu, ktorý prvú zásielku do ČR doviezol.
"
Celá zásielka prišla ako jedna šarža a podľa platnej legislatívy musela byť označená ako nedostatočná a podľa toho s ňou následne bolo i naložené. Zásielka mala takmer 700 kilogramov a obsahovala zvlášť zabalené spodné hovädzie šály približne z 50 kusov dobytka," vysvetlil Hanzelka. Balenie vo vákuových vreckách a následne v kartónoch podľa neho vylučuje možnosť kontaminácie pri preprave alebo pri skladovaní.
"
K pochybeniam teda muselo dôjsť už u výrobcu. Stále trváme na tom, že sme v prípade v úlohe poškodeného, a chceme od poľského dodávateľa vysvetlenie. Prerušili sme spoluprácu a nemožno vylúčiť ani jej úplné ukončenie," uzavrel.
Dodávateľom mäsa so salmonelou bola poľská firma Zaklad Przemyslu Miesnego Biernacki.
Poľská strana sa však ohradila proti zavádzaniu mimoriadnych opatrení.
Z pôvodnej 700-kilogramovej zásielky putovalo 40 kg mäsa na Slovensko. Bratislava v minulom týždni tiež zaviedla opatrenia a vzorky z každej zásielky mäsa budú až do odvolania pred uvedením na trh kontrolovať veterinári.
Poľskí producenti mäsa označujú obvinenie voči sebe za umelo nadsadené. "
Sme obeťou kampane časti médií, ktoré šíria neoverené a nepotvrdené informácie," povedal v rozhovore pre Aktualne.cz Jerzy Wierzbicki.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR