Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. augusta 2016

V Číne odsúdili vplyvného právnika na sedem rokov väzenia



Čínsky právnik Čou Š'-feng



Zdieľať
Čínsky právnik Čou Š'-feng Foto: TASR AP
Peking 4. augusta (TASR) - Na sedem rokov väzenia dnes súd v meste Tchien-ťin na severe Číny odsúdil prominentného právnika, ktorého predtým uznal za vinného z rozvracania štátneho zriadenia, informovala agentúra DPA.


Odsúdený Čou Š'-feng bol aj na päť rokov zbavených svojich politických práv. Čou svoju vinu priznal a oznámil, že sa proti rozsudku neodvolá, uviedol súd vo vyhlásení.

Proces s Čou Š'-fengom, riaditeľom pekinskej právnickej firmy Feng-žuej, zaoberajúcej sa aj háklivými prípadmi, bol v poradí tretím zo série procesov s ľudskoprávnymi aktivistami a právnikmi zadržanými vlani v júli. Išlo o ľudí napojených na firmu Feng-žuej, ktorú Čou založil v roku 2007.

Čou zastupoval napríklad obete škandálu s kontaminovaným mliekom v roku 2008, ako aj Čang Miaoa - spolupracovníka nemeckého týždenníka Die Zeit, ktorého v roku 2014 zadržali za podporu prodemokratických protestov v Hongkongu. Čouova firma obhajovala známych disidentov, medzi nimi aj ujgurského ekonóma Ilhama Tohtiho a umelca Aj Wej-weja.

Zástupca ľudskoprávnej organizácie Amnesty International v Číne Patrick Poon uviedol, že Čou je prvým právnikom, ktorý sa dostal pred súd veľmi pravdepodobne za to, že bol riaditeľom firmy Feng-žuej. Poon sa domnieva, že prísnym rozsudkom nad Čouom chce štát vydať jasný signál ostatným právnikom pôsobiacim v oblasti ochrany ľudských práv, že "toto vás čaká, ak budete pokračovať svojou cestou a pracovať na ľudskoprávnych prípadoch".

Rovnaký súd v utorok a stredu oznámil rozsudky nad dvoma inými ľudskoprávnymi aktivistami, ktorí boli odsúdení na tresty väzenia: v prvom prípade na tri roky, v druhom prípade na sedem rokov.

V tohtotýždňovom rozpise súdu je ešte jeden proces s ľudskoprávnym právnikom Li Che-pchingom. Poon dnes podľa DPA vyslovil očakávanie, že v prípade Liho bude verdikt podobne prísny ako u Čoua, keďže úrady Liho vykresľujú ako ďalšiu vedúcu osobnosť medzi právnikmi venujúcimi sa kauzám súvisiacich s ľudskými či občianskymi právami.

Vo väzbe je stále 16 právnikov a aktivistov

Od vlaňajšieho 9. júla, keď čínske úrady spustili represie s cieľom paralyzovať okruh právnikov pracujúcich pre ľudskoprávnych aktivistov, bolo zadržaných a vypočúvaných takmer 300 osôb. Väčšinu z nich potom úrady prepustili na slobodu. Podľa ľudskoprávnych aktivistov je vo väzbe stále 16 právnikov a aktivistov, pričom voči trom z nich nedávno vzniesli obvinenie z pokusu o zvrhnutie súčasného čínskeho vedenia.

Súdne procesy so zadržanými sú podľa agentúry AP súčasťou nového postupu vlády prezidenta Si Ťin-pchinga voči disentu, pričom k útokom a tlaku na aktivistov a mimovládne organizácie sa používajú sofistikovanejšie právne nástroje.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Náramky pre návštevníkov sa na rožňavskom kúpalisku osvedčili
<< predchádzajúci článok
Protiislamská strana získala v austrálskom Senáte štyri kreslá