Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. augusta 2009

V Chentii lesy poškodzujú najmä požiare



Lesy v mongolskom regióne Chentii permanentne poškodzujú predovšetkým požiare. Zistila to skupina slovenských odborníkov, ktorá v rámci projektu financovaného zo slovenskej rozvojovej pomoci ...



Zdieľať
BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) - Lesy v mongolskom regióne Chentii permanentne poškodzujú predovšetkým požiare. Zistila to skupina slovenských odborníkov, ktorá v rámci projektu financovaného zo slovenskej rozvojovej pomoci navštívila región a urobila monitoring. Pre agentúru SITA to uviedol Jaroslav Jankovič z občianskeho združenia EFRA-Ecological&Forestry Research Agency (Vedecká agentúra pre lesníctvo a ekológiu).„Prakticky sme nenašli les, v ktorom by neboli stopy požiaru,“ podčiarkol. Intenzita požiarov je rôzna a aj vzhľadom na redšie porasty oheň nespôsobuje vždy totálne odlesnenie, ale často iba obhoria stromy, voči čomu sú dospelé stromy pomerne odolné.


Združenie realizuje projekt v okrese Batshireet, ktorý je jedným zo 17 okresov regiónu Chentii. Cieľom projektu je zvýšenie úrovne vedomostí v oblasti lesníctva, ochrany životného prostredia a udržateľného rozvoja. Zlepšenie environmentálnej situácie v lesoch by malo pomôcť aj pri snahe o udržanie vodných zdrojov v oblasti. Ide o chudobnú oblasť, kde väčšina obyvateľov sa živí pastierstvom. Dôvodom požiarov je predovšetkým ľudský faktor a ich veľký plošný rozsah je dôsledkom nedostatku prostriedkov na lepšiu techniku, ktorá by pri požiaroch zasahovala. V lesoch našli aj holožery, ktoré spôsobili prírodní škodcovia – húsenice druhu Dendrolimus sibiricus. Pozitívom je, že dreviny sa po požiaroch obnovujú prirodzene. Ide však o zdĺhavý proces, ktorý je možné urýchliť zalesňovaním. Slováci vypracujú odporúčania na zlepšenie situácie v lesoch. Jedným z konkrétnych výsledkov pomoci je zriadenie lesnej škôlky v okrese Batshireet, ktorá umožní zalesňovanie postihnutých oblastí.

Jankovič konštatoval, že mimoriadne dôležité je predchádzanie požiarom. Do Mongolska vycestujú slovenskí lektori, ktorí budú miestnych pastierov učiť „správne zachádzať s lesom“, aby sa počet požiarov znížil. Zmenšiť rozsah požiarov by sa dalo aj vybudovaním varovného systému. Aj v takom prípad je ale potrebná nová technika. Jankovič preto nevylúčil, že by v budúcnosti požiadali o grant na dodanie kvalitného hasičského auta. V oblasti kde boli, používajú miestni ľudia na dopravu k požiarom len staré auto a požiare hasia ručne lopatami.

Región Chentii sa rozprestiera na severovýchode Mongolska. Má rozlohu 80 300 km2 a 71 200 obyvateľov. Lesy na severovýchode Chentijského pohoria, kde sa projekt realizuje, tvoria prevažne smrekovec sibírsky, borovice, osiky a brezy. Teplota sa tu pohybuje od –30 stupňov Celsia v zime do +30 stupňov Celsia v letných mesiacoch. Vzhľadom na to, že tu neexistuje ekologické vzdelávanie, sa v posledných rokoch zhoršila environmentálna situácia v regióne. Dochádza k erózii pôd, degradácií pastvín, zhoršuje sa kvalita a množstvo vody a stav lesných porastov. Projekt získal finančnú podporu vyše 114 500 eur zo slovenskej rozvojovej pomoci.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tipy na koniec leta v oblasti Dolného Rakúska
<< predchádzajúci článok
ÚDZS prešetruje 111 úmrtí v zariadení v Hronovciach