Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. júna 2010

V Bratislave si uctili pamiatku generála Štefánika



...



Zdieľať
tanec Myjavský tanec pri príležitosti odovzdávania pamätných listov osobnostiam, zástupcom miest a obcí a organizáciám, ktoré si uchovali pamiatku na M. R. Štefánika.

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Pamätné medaily a listy si dnes v Slovenskom národnom divadle prevzala necelá štyridsiatka osobností a zástupcov miest, obcí a organizácií uchovávajúcich pamiatku na Milana Rastislava Štefánika. Slávnosť organizovala pri príležitosti 130. výročia narodenia a prvého výročia odovzdania pamätníka Nadácia M. R. Štefánika.

"Samozrejme, po tých obciach a mestách je veľa osobných príbehov s tými pamätníkmi a sochami, ako si to museli uchovávať, akú históriu to malo a chceli by sme vydať aj knihu o pamätníkoch a sochách Štefánika na Slovensku," povedal dnes novinárom správca nadácie M. R. Štefánika Pavel Šesták. Sochu pri Dunaji dnes predstavujú širokej verejnosti, keďže pre rokom okolité priestory boli ešte staveniskom.

Šesták pripomína, že dlhé roky bolo meno Štefánika vymazávané z učebníc a z histórie, teraz ho mrzí, že politici sa o neho zaujímajú najmä pri príležitosti jeho tragického skonu pri leteckej havárii a rozoberajú jej okolnosti. "My sa nechceme pitvať v posledných piatich minútach jeho života, ale chceme sa zaoberať celým jeho životom. Čo tento človek dokázal dosiahnuť za 39 rokov v takých ťažkých dobách, z malej slovenskej dedinky prenikol do Európy, stal sa z neho vojak a diplomat európskeho rangu a dokázal vytvoriť veľkú armádu štátu, ktorý ešte neexistoval," vysvetlil Šesták. Za aktuálny odkaz Štefánika pre dnešok považuje slová, že treba zmeniť myslenie ľudí a každý musí začať sám od seba.

Hostia si pozreli i francúzsky dokumentárny film Štefánik, neuveriteľný osud v slovenskom dabingu. Francúzi natočili film pred rokom pri príležitosti 90. výročia Štefánikovho úmrtia na základe archívnych materiálov. Gro dokumentu sa zameriava na obdobie prvej svetovej vojny. Film získal doložku ministerstva školstva a pre školy sa distribuuje 3 600 kusov DVD.



Pamätník M. R. Štefánika bol v Bratislave postavený v roku 1938 pred budovou Slovenského národného múzea. Sochu leva odstránili počas druhej svetovej vojny na príkaz Hitlera, táto sa zachovala dodnes, Štefánik padol za obeť komunistom, roztavili ho v 50-tych rokoch. Dnešná podobizeň je zväčšenou replikou pôvodnej sochy Bohumila Kafku a zobrazuje Štefánika v leteckej uniforme, v ktorej sa vracal do slobodnej vlasti v roku 1919. Súčasťou pamätníka je aj socha leva na vysokom pylóne za Štefánikom. Podľa Šestáka symbolizuje 120-tisícovú armádu legionárov, ktorú Štefánik vytvoril, zároveň tento lev symbolicky ochraňuje štátny znak a zvrchovanosť národov.

Večer delegácie položia k Pamätníku M. R. Štefánika vence a kytice za sprievodu Vojenskej hudby ozbrojených síl SR. Program slávnosti uzavrie Vojenská hudba ozbrojených síl SR promenádnym koncertom.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Bratislave horeli ďalšie autá
<< predchádzajúci článok
Vo FNsP L. Dérera vykonali výnimočnú operáciu