V Bratislave si pripomenú Svetový deň ľudských práv
Ľudia, praktizujúci duchovné cvičenia Falun Gong, si v stredu pripomenú zapálením sviečky 60. výročie podpísania všeobecnej deklarácie ľudských práv. Slovenská asociácia Falun Gong pripravuje ...
BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) - Ľudia, praktizujúci duchovné cvičenia Falun Gong, si v stredu pripomenú zapálením sviečky 60. výročie podpísania všeobecnej deklarácie ľudských práv. Slovenská asociácia Falun Gong pripravuje 10. decembra v Bratislave na Námestí SNP akciu na podporu ľudských práv praktizujúcich Falun Gong, ktorí sú v Číne prenasledovaní komunistickým režimom. "Pri tejto príležitosti organizátori akcie v Bratislave symbolicky zapália sviečky na pamiatku viac ako 3 100 známym obetiam tohto prenasledovania. Akcie s podobným posolstvom sa budú konať aj v ďalších svetových mestách ako napríklad Viedeň, Londýn, Paríž či New York," informoval agentúru SITA predseda Slovenskej asociácie Falun Gong Marek Tatarko.
Zo správy, ktorú bývalý štátny tajomník kanadského ministerstva zahraničia David Kilgour predložil výboru Národnej rady SR pre ľudské práva v novembri 2006 vyplýva, že v Číne s najväčšou pravdepodobnosťou sú koncentračné tábory, kde väzňom svedomia vyberajú orgány, čo vedie k ich smrti. "Medzi väzňami svedomia sú, ako je z politiky komunistického režimu v Číne zrejmé, nasledovníci duchovného systému Falun Gong, členovia podzemnej cirkvi v Číne, ľudia apelujúci za demokraciu v Číne, a ďalší," uviedol Tatarko. Výbor OSN proti mučeniu vo svojom právne záväznom rozhodnutí z 21. novembra tohto roku vyzval na vyšetrenie nezákonných odberov orgánov praktizujúcim Falun Gong. "Toto vyjadrenie je posledným z dlhého radu krokov, ktoré podnikli spisovatelia, právnici, lekári a vládni úradníci na to, aby sa preskúmali a odsúdili takéto zločiny," skonštatoval a dodal, že Informačné centrum Falun Gong / Falun Dafa pri príležitosti Svetového dňa ľudských práv naliehavo žiada medzinárodné spoločenstvo, aby neodkladne vyšetrilo takéto zločiny proti ľudskosti a zabránilo ich pokračovaniu. Na Slovensku, za približne päť rokov organizovania petícií proti prenasledovaniu cvičencov Falun Gongu, sa na hárky podpísalo viac 15-tisíc občanov. "K tomu je ešte potrebné pripočítať viac ako dvetisíc podpisov na internetovej petícii," uviedol predseda Slovenskej asociácie Falun Gong.
SITA