15. marca 2024

15.3.2024 (SITA.sk) - Ústrednou témou piatkového protestu v Bratislave bol návrh zákona, ktorý plánuje namiesto
Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) zriadiť Slovenskú televíziu a rozhlas (STaR). Poslankyňa
Progresívneho Slovenska Zora Jaurová uviedla, že od vlády požadujú okamžité stiahnutie návrhu zákona týkajúceho sa novej podoby verejnoprávneho vysielateľa.
Podľa nich by vláda o tomto návrhu nemala ani len rokovať. Poslankyňa tiež zdôraznila potrebu nezávislého a slobodného mediálneho priestoru pre demokraciu. Zhromaždenie vyzvala na podporu novinárov, ako tých, ktorí pôsobia v RTVS, tak i zamestnancov v súkromných spoločnostiach.
Stanoviská Českého rozhlasu
Herečky
Michaela Čobejová a Zuzana Porubjaková následne prečítali stanoviská Českého rozhlasu a Českej televízie k situácii okolo slovenského verejnoprávneho telerozhlasu. Český rozhlas vyjadril znepokojenie nad aktuálnym dianím, ktoré podľa nich predstavuje počiatočný krok k zoštátneniu RTVS, zároveň vyjadril podporu vedeniu RTVS a ich slovenským kolegom.
Vedenie Českej televízie taktiež označilo za znepokojivé viaceré paragrafy navrhovanej legislatívy, obzvlášť poukázalo na možnosť odvolania generálneho riaditeľa RTVS bez udania dôvodu. Ďalšie kroky v legislatívnom procese pri predmetnom návrhu zákona plánujú starostlivo sledovať.
Útok na verejnoprávnu televíziu
„Dnes v priamom prenose sledujeme bezprecedentný útok na našu verejnoprávnu televíziu, jej generálneho riaditeľa, snahu o jeho odvolanie a politické ovládnutie spravodajstva RTVS," skonštatovala vo svojom vystúpení producentka
Wanda Adamik Hrycová. Poukázala na úlohu médií pri ochrane demokracie.
„Základnými stavebnými piliermi demokracie sú totiž sloboda slova a médiá, ktoré nie sú poplatné moci a vládnucim stranám. Nezávislí novinári pracujú pre nás, pre občanov," zdôraznila. Vyzvala tiež k podpisu hromadnej pripomienky k návrhu zákona. Ďalšou vystupujúcou bola herečka a diplomatka
Magda Vášaryová, v rámci svojho prejavu zdôraznila, že sa nevzdá a nedovolí, aby si „
sprivatizovali aj moje Slovensko, naše Slovensko".
Odstúpenie ministerky Šimkovičovej
Ďalší vystupujúci, poslanec za
SaS a bývalý minister školstva
Branislav Gröhling pripomenul, že 15. marca, mali začať platiť viaceré zmeny, ktoré zavádza novela Trestného zákona. Tieto zmeny boli ale pozastavené
Ústavným súdom SR. Gröhling v tomto smere zdôraznil úlohu
prezidentky Zuzany Čaputovej, opozície, a tiež občanov na námestiach.
„Dnes sme museli prísť opäť, pretože sa ocitáme na prahu autokracie. Viete prečo? Pretože chcú ukradnúť RTVS," vyjadril sa poslanec.
Ministerku kultúry Šimkovičovú vyzval na odstúpenie. Na proteste vystúpila aj poslankyňa parlamentu
Vladimíra Marcinková (Sloboda a Solidarita).
Tá vo svojom prejave zdôraznila, že Slovensko nereprezentuje premiér
Robert Fico (
Smer-SD), ministerka kultúry Martina Šimkovičová či predseda
SNS Andrej Danko. Protest ako rečník uzavrel predseda hnutia Progresívne Slovensko
Michal Šimečka.
Zdroj: SITA.sk - V Bratislave sa konal ďalší protivládny opozičný protest, hlavnou témou bol poburujúci návrh zákona o RTVS (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.