15. novembra 2016
Na snímke zástupca generálneho riaditeľa Generálneho riaditeľstva pre výskum a inovácie Euróspkej komisie (EK) Wolfgang Burtscher, minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan a generálny riaditeľ Spojeného výskumného centra EK Vladimír Šucha počas tlačovej konferencie v rámci medzinárodnej konferencie "Spoločenské a humanitné vedy: Nový program pre európske výzvy". V Bratislave 15. novembra 2016. Foto: TASR - Andrej GalicaBratislava 15. novembra (TASR) – V Bratislave sa v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ koná medzinárodná konferencia venovaná spoločenským a humanitným vedám. Podujatie, ktorého program prebieha dnes i v stredu (16. 11.), si dáva za cieľ zdôrazniť rastúci význam týchto vied aj pri súčasných problémoch Európy, ako sú extrémizmus, terorizmus, nezamestnanosť, utečenecká krízy či chudoba.
Jednou z tém konferencie budú aj sociálne aktivity na zvýšenie kvality poskytovania vzdelávania, a to aj v oblastiach osídlených marginalizovanými skupinami. Konferencia sa bude venovať aj pomoci mladým výskumníkom. "
Potrebujeme nielen to, aby mladí ľudia mali potrebné zručnosti pre trh práce, ale potrebujeme aj lekárov, filozofov, rôzne skupiny odborníkov, ktorí budú formovať celú spoločnosť, aby v nej nedochádzalo k negatívnym javom," povedal na dnešnej tlačovej konferencii minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS).
Oblasť humanitných a spoločenských vied podľa jeho slov tvorí jednu z najvýznamnejších súčastí výchovy a vzdelávania celej populácie. Podľa ministra je potrebné deťom už od útleho veku trpezlivo vysvetľovať, čo sa vo svete deje a priblížiť následky, ku ktorým to môže viesť.
Wolfgang Burtscher z Generálneho riaditeľstva Európskej komisie (EK) pre výskum a inovácie tvrdí, že sociálne a humanitné vedy by mohli byť prostriedkom riešenia krízy, ktorej v súčasnosti Európa čelí. "
Titulky v novinách sú dnes na štýl – rast populizmu, kríza expertov a nárast radikalizácie a terorizmu. Prostredníctvom sociálnych a humanitných vied môžeme lepšie porozumieť týmto fenoménom a zároveň ich aj zmierniť," povedal s tým, že medzi aktuálne témy patrí aj štvrtá priemyselná revolúcia, týkajúca sa technologických zmien.
Medzinárodná konferencia v Bratislave sa podľa neho koná v správnom čase, pretože sa práve finalizujú výzvy na podávanie návrhov, ktoré budú obsiahnuté v programe Horizont 2020. "
Do konca tohto roka prídeme s konkrétnymi témami pre výskum. Je dôležitá spätná väzba aktérov, ktorí sa zúčastnia tejto konferencie. O čom sa budeme tu rozprávať sa určite premietne do určenia tém na výskum," skonštatoval Burtscher.
Podľa generálneho riaditeľa Spojeného výskumného centra pri EK Vladimíra Šuchu sú spoločenské a humanitné vedy vedami 21. storočia, pretože sa aktuálne vypuklo prejavujú obrovské problémy spoločnosti. "
Máme tu aj globálne trendy, ako je klimatická zmena, ktorá sa zdá byť otázkou energie, ale je v prvom rade otázkou myslenia a postoja ľudí. Každý produkt ľudskej spoločnosti najskôr začína v našich hlavách, preto je dôležité, aby sme vedeli čo sa v nich deje," podotkol.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR