Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

V Bratislave sa diskutovalo o bezpečnosti na internete



Uplynulý týždeň sa v rámci európskej siete Insafe v Bratislave stretlo 31 Centier bezpečného internetu z celej Európy, aby diskutovali o aktuálnych hrozbách, ktoré číhajú na mladých ľudí a ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 24. marca (WBN/PR) - Uplynulý týždeň sa v rámci európskej siete Insafe v Bratislave stretlo 31 Centier bezpečného internetu z celej Európy, aby diskutovali o aktuálnych hrozbách, ktoré číhajú na mladých ľudí a deti v súvislosti s používaním informačných technológií.


Trojdňové stretnutie európskej siete na šírenie informovanosti o bezpečnosti na internete Insafe a INHOPE sa na Slovensku konalo prvýkrát pod názvom Insafe training seminar. Centrá bezpečného internetu fungujú v rámci programu Európskej komisie Bezpečný internet, ktorého koordinátorom na Slovensku je už od roku 2007 eSlovensko o. z. V rámci Slovenska ide o jeden z najlepšie implementovaných projektov Európskej únie, z ktorého vzišli aktivity ako OVCE.sk, Pomoc.sk či Stopline.sk oceňované doma aj v zahraničí.

Insafe si dáva za cieľ vytvoriť lepší internet najmä pre deti a mladých ľudí, čo bolo aj heslom tohtoročného Medzinárodného dňa bezpečného internetu. Intenzívne pracuje aj na vytvorení zjednotenej edukačnej platformy Better Internet for Kids (Lepší internet pre deti) - BIK NET, ktorá má uľahčiť jednotlivým centrám výmenu skúseností a zdrojov a ich implementáciu v rámci celej Európy. "Stretnutia Insafe training seminar sú skvelou príležitosťou, aby sme sa spoločne zamysleli nad budúcimi výzvami a prediskutovali spolu stratégiu, ako postupovať pri ich riešení. A 31 národných centier, ktoré sú tu zastúpené, môže následne tieto závery a návrhy implementovať aj vo svojej domovskej krajine," vraví hlavná koordinátorka siete INSAFE, Janice Richardson.

K najzávažnejším problémom, ako vyplynulo zo stretnutia, patrí najmä ochrana súkromia detí na internete. Približne 110 zúčastnených zástupcov centier sa takisto venovalo narastajúcemu trendu kyberšikany medzi mládežou, ale aj novým problémom, ktoré začínajú byť v online svete čoraz vypuklejšie. Najvýraznejším z nich je násilie založené na rodových stereotypoch a s tým súvisiace problémy ako sexuálne zneužívanie či vydieranie najmä po rozchode medzi bývalými partnermi.

"Problémy, ktoré sú dnes v online svete, tu boli aj predtým. Dnes iba zmenili platformu a v online prostredí sa šíria oveľa rýchlejšie, pričom páchatelia častokrát trestu celkom uniknú, keďže ani polícia nevie poriadne, ako v takých prípadoch postupovať," pripomína Ana Luisa Rotta Soares zo španielskeho Centra bezpečného internetu.

Do diskusie sa zapojili aj zástupcovia spoločností ako Facebook, Google či asociácií ako eNACSO, aby sa spoločným úsilím dopracovali k čo najvhodnejšiemu a najúčinnejšiemu spôsobu, ako tieto témy mládeži komunikovať a ako to násilníkom čo najviac sťažiť. "Sexuálnemu predátorovi stačí 8 minút od prvého kontaktu s obeťou prostredníctvom online chatu, a je jedno o akú platformu ide - či už Skype, Facebook alebo iné, kým sa svoju obeť pokúsi nejakým spôsobom zneužiť," hovorí Hannah Broadbent, ktorá zastupuje britskú sieť Childnet a je aj členkou poradného výboru pre bezpečnosť priamo v spoločnosti Facebook. V rámci stretnutia zazneli aj výzvy smerom k tvorcom legislatívy v jednotlivých členských štátoch, aby pamätali pri tvorbe zákonov na to, že v týchto častokrát organizovaných medzinárodných zločinoch treba postupovať jednotne a nekompromisne.

Pre odľahčenie atmosféry a ocenenie úsilia, ktoré do svojej práce jednotlivé Centrá bezpečného internetu vkladajú, si mali možnosť aj zasúťažiť o najlepšie edukačné materiály, pričom víťazov si volili spomedzi seba online hlasovaním v štyroch kategóriách: Videá, animácie, dokumentárne filmy; Hry - online a offline; Edukačné programy pre deti a metodiky pre učiteľov a Aplikácie. Víťazmi jednotlivých kategórií sa stali Grécko za film To Pantopoleion, Maďarsko za Origami hru o bezpečnom internete, Slovensko za interaktívne divadelné predstavenie OVCE.sk a Cyprus za online aplikáciu Smart devices, smart users.

Doplňujúce informácie o Insafe a INHOPE:
V rámci programu Európskej komisie Bezpečný internet spolupracujú Insafe a INHOPE na šírení a propagovaní zodpovedného používania internetu a mobilných zariadení deťom, mladým ľuďom a ich rodinám a intenzívne sa venujú identifikácii a odstraňovaniu nezákonného obsahu v online prostredí. Slovenským zástupcom v tejto sieti je eSlovensko o. z.

Bližšie informácie o činnosti Insafe a INHOPE nájdete na stránkach www.saferinternet.org, www.inhope.org alebo www.saferinternet.eu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hasiči pomáhali pri záchrane zranenej ženy v pohorí Vtáčnik
<< predchádzajúci článok
Pri vykoľajení sa vlaku v Chicagu utrpelo zranenia vyše 30 ľudí