Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. novembra 2010

V Bosne sa slovenským vojakom zmení mandát



Rezort obrany plánuje ukončenie pôsobenia strážnej čaty slovenskej armády vo vojenskej operácii Európskej únie EUFOR - ALTHEA v Bosne a Hercegovine, od budúceho roka by tam mali Slováci ...



Zdieľať
vojaci Foto: BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) - Rezort obrany plánuje ukončenie pôsobenia strážnej čaty slovenskej armády vo vojenskej operácii Európskej únie EUFOR - ALTHEA v Bosne a Hercegovine, od budúceho roka by tam mali Slováci slúžiť v styčných a pozorovacích tímoch. Materiál už predložili do pripomienkového konania, v prípade schválenia vládou ho musí odobriť aj parlament.


V súčasnosti pôsobí v krajine 40 príslušníkov ozbrojených síl, spomedzi ktorých má 35 členov strážnej jednotky v Sarajeve na starosti vnútornú ochranu kempu veliteľstva zjednotenej policajnej jednotky Butmir 2. Tento priestor plánuje mierová misia do konca roka odovzdať, preto chce ministerstvo obrany mandát strážnej jednotky do 17. decembra ukončiť. Vo veliteľstvách EÚ a NATO pôsobí päť príslušníkov ozbrojených síl (EUFOR 4, NATO 1), ich mandát sa meniť nebude.

Do vojenskej operácie od začiatku budúceho roka vyšleme do 43 vojakov, ktorí budú monitorovať priestor zodpovednosti na juhu Bosny a Hercegoviny, kde majú zabezpečovať styk s predstaviteľmi miestnej samosprávy vo vymedzenom regióne pôsobenia misie. Na starosti budú mať aj tzv. styčnú činnosť a spoluprácu s vládnymi, mimovládnymi organizáciami a štruktúrami medzinárodných organizácii v priestore vojenskej operácie s cieľom zabezpečenia adekvátnej reakcie EÚ na prípadné zmeny bezpečnostnej situácie.
Vojenská operácia EÚ - ALTHEA sa začala 2. decembra 2004. Transformovala sa zo stabilizačnej operácie NATO s označením SFOR, ktorá v krajine pôsobila v rokoch 1997-2004. ALTHEA mala zabezpečiť vojenskú „odstrašujúcu“ prítomnosť s cieľom zabrániť opätovnému vypuknutiu násilia, monitorovať a zabezpečiť dodržiavanie všeobecnej rámcovej dohody pre mier v Bosne a Hercegovine (Daytonská dohoda). Okrem toho prispieva k bezpečnému a stabilnému prostrediu, potrebnému pre napĺňanie hlavných úloh Úradu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva/osobitného predstaviteľa EÚ.

Misia poskytuje podporu policajnej misii EUPM a Úradu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva/osobitného predstaviteľa EÚ v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu, pri návrate utečencov a plnení civilných aspektov rámcovej dohody pre mier v Bosne a Hercegovine, pri reforme obrany, ako aj vojenských a technických odporúčaniach štátnym predstaviteľom. Podporu zabezpečuje aj Medzinárodnému vojnovému tribunálu pre bývalú Juhosláviu, vrátane uväznenia osôb obvinených zo spáchania vojnových zločinov. Od 1. mája 2010 podporuje ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny pri výcviku a budovaní jednotiek pre účasť v medzinárodných operáciách. Celkovo v ALTHEA pôsobí približne 2000 príslušníkov ozbrojených síl z 27 krajín. Niektoré z prispievateľských krajín však už oznámili zmeny vo svojich príspevkoch, počet príslušníkov za zníži na približne 1500.

V Bosne a Hercegovine sa 3. októbra 2010 konali parlamentné voľby, ktoré boli pokojné a v súlade s medzinárodnými štandardmi. Výsledky budú mať vplyv na ďalšie reformné a integračné napredovanie krajiny. Vo všeobecnosti došlo k oslabeniu niektorých tradičných národne orientovaných strán, čo vytvára priestor pre progresívnejšie fungovanie politickej scény. Na druhej strane si zrejme dlhší čas vyžiada formovanie novej vlády. Plná podpora mandátu OHR/EUSR, vrátane vojenskej prítomnosti a pokračovania operácie EÚ - ALTHEA je preto stále potrebná pre udržiavanie základnej stability a bezpečnosti v krajine.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Je tu snaha o silnú politizáciu prokuratúry, tvrdí Kaliňák
<< predchádzajúci článok
Poslanci budú v roku 2011 rokovať 66 dní