Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    ZOH Soči 2014

19. februára 2014

V biatlonových mixštafetách dnes premiéra ženského a mužského pohlavia



Príťažlivú premiéru na ZOH zažijú v stredu na ZOH biatlonové miešané štafety. Kvartetá zložené z mixov dvoch žien a dvoch mužov inšpirujú aj biatlonové ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 
Červená Poľana 19. februára (TASR) - Príťažlivú premiéru na ZOH zažijú v stredu na ZOH biatlonové miešané štafety. Kvartetá zložené z mixov dvoch žien a dvoch mužov inšpirujú aj biatlonové krajiny s užšou špičkou.


Dvoch rovnocenných mužov a dve ženy zložia ľahšie ako celé štvorice pri čisto ženských, či mužských štafetách. Jednoduchá matematika sa týka aj slovenského biatlonu, ktorý si v mixe medzi 16 štartujúcimi dosť trúfa.

So štartovným číslom 12 štafetu rozbehne Jana Gereková, na druhom úseku nastúpi Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt pobeží na treťom a finiš obstará Matej Kazár.

Zaujímavé sú menovky konkurencie, trebárs českej s Vítkovou a medailistami v individuálnych pretekoch Soukalovou, Soukupom a Moravcom, alebo nórskej so štvoricou medailistov Bergerovou, Eckhoffovou a olympijskými šampiónmi Björndalenom a Svendsenom, Francúzsko potiahne do boja s Dorinovou Habertovou, Bescondovou, Beatrixom a dvojnásobne zlatým a aj strieborným v Soči M. Fourcadem. Nórovi Björndalenovi sa naskytá opäť príležitosť na 13-tu olympijskú medailu na ZOH a byť najlepším zberateľom vzácnych kovov histórie, Francúzovi M. Fourcademu zasa šanca vybojovať štvrtú medailu v Soči. O štvrté zlato sa mohla pokúšať aj Darja Domračevová, no v zostave chýba, asi aj preto, že Bielorusko ťažko môže pomýšľať na medailu a medzi favoritov nepatrí.


Slovenská biatlonistka Jana Gereková počas tréningu pred začiatkom zimnej olympiády v Komplexe Laura, areáli pre beh na lyžiach a biatlon v ruskom mestečku Krasnaja Poľana Foto: TASR/AP
 


Pred 10 rokmi v Ruhpoldingu počas 5. kola SP prezident IBU Anders Besseberg oznámil, že na kongrese IBU 2004 v septembri vo Varne by sa mala schváliť ďalšia disciplína MS, miešané štafety mužov a žien, a to už na sezónu 2005/2006. Aj keď popri tom zdôraznil, že sa mix nedotkne zaužívaných disciplín na MS a bude ich mať samostatné, vývin tejto populárnej disciplíny nabral výrazné obrátky a od roku 2007 sa s pevnou štruktúrou stala natrvalo súčasťou kompletného programu MS.

Do programu ZOH v Soči pribudli mix štafety po zasadnutí exekutívy MOV v Londýne 2011. Len sedem rokov od rozhodnutia kongresu IBU a zavedení miešaných štafiet do života sa zrodilo pozoruhodné rozhodnutie a populárny mix rozšíril olympijský program. IBU takýmto spôsobom pokračovala v pravidelných a úspešných inováciách. Pôvodne si myslela, že mix pribudne na ZOH až v roku 2018 a týmto urýchlením sa jej podaril husársky kúsok.

Biatlon na ZOH v Turíne'06 premiérovo uviedol do programu preteky s hromadným štartom, o osem rokov na to pribudli miešané štafety, progres zaujímavý a užitočný, divácka sledovanosť a atraktívnosť nesmierna. V Soči 'obhospodaruje' biatlon až 11 disciplín, keď ešte v roku 1998 na ZOH v Nagane rozdával len šesť medailových kolekcií. V mix štafetách sa spočiatku trpezlivo hľadal formát pretekov, v rokoch 2005 a 2006 ešte mohli najsilnejšie krajiny postaviť po dve miešané štafety, bežali sa 6 km úseky, od roku 2007 môže na MS nastúpiť každá krajina iba s jednou a vyprofilovala sa aj trať 2x6 km pre ženy a 2x7,5 km pre mužov.

Na snímke biatlonista Matej Kazár na trati pretekov v šprinte mužov na 10 kilometrov na XXII. zimných olympijských hrách v Soči 8. februára 2014. Foto: TASR/Michal Svítok
 


Jedine v mix štafetách sa stretávajú v jednej súťaži dve pohlavia a preteky osobitne zatraktívňujú. Už na MS 2007 v Anterselve sa postavilo na štart 21 miešaných štafiet, predvlani a vlani rekordný počet 27. Spočiatku táto disciplína bojovala s menším záujmom najväčších osobností, no keď IBU na MS'2011 v Chanty-Mansijsku požiadala trénerov a komisiu športovcov IBU, aby v nej nastúpili všetci najlepší, situácia sa výrazne zmenila. Vzniklo skvelé divadlo a o víťazstve Nórov rozhodla posledná strelecká položka.

Túto zimu sa vtesnalo do programu Svetového pohára len dvojo miešaných pretekov štafiet, vo švédskom Östersunde sa v rámci 1. kola SP už uskutočnili, ďalšie budú až po ZOH v Kontiolahti. V Östersunde zvíťazilo Česko pred Nórskom a Ukrajinou, treba však povedať, že na olympiáde zostavia jednotlivé krajiny iné kvartetá. Slovensko v Östersunde skončilo až 14-te, keď sa do zostavy dostala aj Paulína Fialková (neštartovala Kuzminová).

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová získala zlatú medailu v šprinte žien na 7,5 km na XXII. zimných olympijských hrách vo vytrvalostnom komplexe Laura v Červenej Poľane 9. februára 2014. Foto: TASR
 


Preteky miešaných štafiet zažijú na ZOH síce premiéru, no na majstrovstvách sveta spoľahlivo fungujú od roku 2005 a medaily, tentoraz olympijské, sa budú na vrcholnom podujatí udeľovať jubilejný 10-krát. Pred deviatimi rokmi sa v ruskom Chanty-Mansijsku udeľovali medaily izolovane od ostatných disciplín, rovnako aj o rok neskôr v slovinskej Pokljuke, v talianskej Anterselve'07 však už boli súčasťou celého programu. Vlani na MS v Novom Měste na Morave zvíťazilo Nórsko pred Francúzskom a Českom, keď Nóri triumfovali na MS tretíkrát v rade. V roku 2010, keďže ešte neboli súčasťou ZOH vo Vancouveri, sa na samostatných MS v Chanty-Mansijsku presadilo naplno Nemecko.

Slovenská mix štafeta minulý rok na MS v Novom Měste na Morave finišovala na 7. mieste. Ak by sa vychádzalo z jej umiestení od roku 2005 na MS (16., 13., 15., 14., 10., 14., 12., 7., 7.), tak predvlani a vlani vybojovala výsledkové maximum, ktoré by mohla v Soči aj prekonať.

PROGRAM

STREDA: preteky miešaných štafiet, 2x6 km žien a 2x7,5 km mužov, 15.30





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vůjtek prekvapil výrokmi o power play i o nominácii
<< predchádzajúci článok
Ach, tie presilovky, vzdychal Tatar, Jágr vysvetľoval tretiu tretinu