Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

03. februára 2014

V behoch na lyžiach sú ašpirantmi na medaily v 12 sadách



Dvanásť medailových kolekcií rozdajú na ZOH v Soči v najtradičnejšom zimnom športe - behu na lyžiach.



Zdieľať
Bratislava 2. februára (TASR) - Dvanásť medailových kolekcií rozdajú na ZOH v Soči v najtradičnejšom zimnom športe - behu na lyžiach.

Slovenská bežkyňa na lyžiach Daniela Kotschová počas tréningu pred začiatkom zimnej olympiády v areáli pre beh na lyžiach a biatlon s názvom Laura v ruskom mestečku Krasnaja Poľana 2. februára 2014. Foto: TASR/AP

Súboje v bielej stope odštartujú v horskom komplexe Laura hneď v prvý súťažný deň skiatlonom žien a vyvrcholia kráľovskou disciplínou, behom mužov na 50 km voľne s hromadným štartom.

Okrem pravidelnej rotácie techník v jednotlivých disciplínach nedošlo v porovnaní s predchádzajúcimi hrami vo Vancouveri k žiadnym zmenám v programe.

Slováci v samostatnej ére pod piatimi kruhmi v behu na lyžiach nikdy nechýbali. Najlepšími výsledkami sú tri ôsme miesta - na korčuliarskej pätnástke v Lillehammeri 1994 ho dosiahla Alžbeta Havrančíková, v Turíne 2006 v skiatlone Martin Bajčičák, ktorý rovnaké umiestnenie v talianskom stredisku zopakoval aj v tímšprinte dvojíc s Ivanom Bátorym. Historicky je ale najúspešnejšou Slovenkou Gabriela Svobodová-Sekajová, ktorá bola v roku 1984 v Sarajeve členkou striebornej štafety niekdajšieho Československa.

V porovnaní s Vancouverom má slovenská bežecká výprava o jednu miestenku menej. V Soči sa tak predstaví kvarteto reprezentantov na čele so skúseným 37-ročným Bajčičákom, pre ktorého to bude už piate olympijské vystúpenie a ktorý spolu s biatlonistkou Anastasiou Kuzminovou zložil sľub do rúk prezidenta SR.

bežec na lyžiach Martin Bajčičák a biatlonistka Anastasia Kuzminová zložili vo štvrtok 30. januára 2014 na Bratislavskom hrade v mene celej olympijskej výpravy slávnostný sľub do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Foto: TASR/Martin Baumann

V pláne má štyri štarty - skiatlon, 15 km klasicky, tímšprint a 50 km voľne s hromadným štartom. Slováci vkladajú najväčšie nádeje do 29-ročnej Aleny Procházkovej v jej najsilnejšej disciplíne šprinte, ktorý sa tentoraz pôjde voľnou technikou. Už trojnásobná olympionička do tejto sezóny vstúpila 11. miestom v novembrovej ouvertúre SP vo fínskom Kuusame, bodovala aj v decembri v Asiagu. Na predchadzajúcich ZOH v Turíne (23. miesto) i vo Vancouveri (18.) sa dostala na obľúbenej trati do štvrťfinále. Okrem šprintu ju čaká 10 km klasicky a tímšprint spolu s Danielou Kotschovou, ktorá vo veku 28 rokov absolvuje svoju olympijskú premiéru. Dvadsaťpäťročný Peter Mlynár bol aj na hrách pred štyrmi rokmi, tentoraz ho čaká individuálny šprint, tímšprint a 15 km klasicky.

Ambície Nórov

Najvyššie ambície pred Soči netaja Nóri, ktorí pred štyrmi rokmi nazbierali najviac cenných kovov (9) i olympijských titulov (5). Darí sa im aj v aktuálnej sezóne - v seriáli SP sú medzi ženami na čele štyri Nórky, medzi mužmi sú v prvej štvorici až traja zástupcovia tradičnej severskej veľmoci. Fanúšikovia sa opäť tešia na súboje medzi trojnásobnou zlatou z Vancouveru Nórkou Marit Björgenovou a Poľkou Justynou Kowalczykovou, ktorá v uplynulých piatich ročníkoch SP získala celkové prvenstvo až štyrikrát. Do bojov o medaily chcú prehovoriť aj tohtosezónna líderka Therese Johaugová z Nórska, jej krajanka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, Švédka Charlotte Kallová, či Kikkan Randallová z USA. V mužskej časti mali podobný napínaný vzájomný duel absolvovať Nór Petter Northug a Švajčiar Dario Cologna, oboch ale v olympijskej sezóne trápia zdravotné problémy a tak je ich momentálna forma otáznikom. Northuga pred štartom SP trápil záhadný vírus a v tomto ročníku zatiaľ triumfoval iba raz, Cologna si dokonca pre vážne zranenie pravého členka ešte v seriáli nepripísal ani jeden štart. Šance sa tak otvárajú najmä vedúcemu mužovi SP Nórovi Martinovi Johnsrudovi Sundbymu, jeho krajanovi Chrisovi Jespersenovi, domácemu favoritovi Alexandrovi Legkovovi, Kazachovi Alexejovi Poltoraninovi, či Švédovi Johanovi Olssonovi.

História stará 6000 rokov

Beh na lyžiach má svoje korene podľa nástenných malieb objavených v minulom storočí v Rusku už vyše 6000 rokov. Od roku 1500 sú bežky súčasťou výbavy švédskej armády a do roku 1767 sa datujú prvé vojenské preteky v Nórsku. Bežecké lyžovanie bolo prirodzenou súčasťou premiérovej zimnej olympiády v Chamonix 1924, kde sa súťažilo na 18 a 50 km trati. Od ZOH 1952 v Oslo bojujú o medaily aj ženy a od Calgary v roku 1988 sa medailové disciplíny delia podľa techniky na voľné a klasické.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jaroslavľ povedie člen Siene slávy IIHF a dlhoročný tréner Kanady King
<< predchádzajúci článok
V skokoch na lyžiach v Soči bez Slovákov, olympijská premiéra žien