Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. novembra 2015

V Bangladéši popravili opozičných lídrov odsúdených za vojnové zločiny



Na snímke rakva jedným z dvoch popravených opozičných lídrov, ktorých odsúdili na trest smrti za zločiny spáchané v roku 1971 počas vojny za nezávislosť krajiny v bangladéšskej Dháke 22. novembra 2015. opravy za prísnych ...



Zdieľať
Na snímke rakva jedným z dvoch popravených opozičných lídrov, ktorých odsúdili na trest smrti za zločiny spáchané v roku 1971 počas vojny za nezávislosť krajiny v bangladéšskej Dháke 22. novembra 2015. opravy za prísnych bezpečnostných opatrení vykonali v ústrednej väznici v metropole Dháka. Foto: TASR/AP Photo
Dháka 22. novembra (TASR) - V Bangladéši v noci nadnes popravili obesením dvoch popredných opozičných lídrov, ktorých odsúdili na trest smrti za zločiny spáchané v roku 1971 počas vojny za nezávislosť krajiny.


Popravy za prísnych bezpečnostných opatrení vykonali v ústrednej väznici v metropole Dháka. Stalo sa tak krátko po tom, ako bangladéšsky prezident Ábdul Hámid v sobotu odmietol odsúdeným udeliť milosť. Informovala o tom dnes agentúra AP odvolaním sa na vládne zdroje.

Politikov popravili napriek pochybnostiach o spravodlivom priebehu súdneho procesu a napriek rozhorčeniu ich stúpencov, ktorí hrozia občianskou neposlušnosťou a násilnosťami.

Alí Ahsan Muhammad Mudžáhid (67), generálny tajomník islamistickej strany Džamáate islámí, bol uznaný za vinného v piatich bodoch vrátane mučenia a vrážd intelektuálov a príslušníkov hinduistickej náboženskej menšiny v časoch, keď velil pomocným silám pakistanskej armády.

Mudžáhid stál na čele polovojenského krídla západopakistanskej armády s názvom Badr, ktoré počas bangladéšskej vojny za nezávislosť bojovalo v Bangladéši - vtedajšom Východnom Pakistane - proti bengálskemu národnému hnutiu.

Saláhuddín Kádir Čaudhrí (66), bývalý zákonodarca z Bangladéšskej národnej strany (BNP) expremiérky Chálidy Zijáovej, bol obvinený v októbri 2013 zo spáchania genocídy, náboženského prenasledovania, únosov a mučenia počas daného konfliktu.

Konečné odvolania voči verdiktom nad oboma politikmi zamietol v stredu aj bangladéšsky najvyšší súd. Východný Pakistan sa stal suverénnym Bangladéšom po vojne medzi Indiou a Pakistanom, ktorá si vyžiadala tri milióny mŕtvych.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chorobnosť v Trenčianskom kraji v 47. týždni mierne poklesla
<< predchádzajúci článok
Do rozvojových krajín šlo zo SR vlani pomáhať 43 dobrovoľníkov