Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. februára 2010

V Bangladéši páchajú na utečencoch z Barmy násilie



Tisíce moslimských utečencov z Barmy (Mjanmarska) sú v Bangladéši vystavené bitiu a násilným repatriáciám, informovala vo štvrtok medzinárodná zdravotnícka organizácia. ...



Zdieľať
Foto: SITA/AP


BANGKOK 18. februára (WEBNOVINY) - Tisíce moslimských utečencov z Barmy (Mjanmarska) sú v Bangladéši vystavené bitiu a násilným repatriáciám, informovala vo štvrtok medzinárodná zdravotnícka organizácia. Okolo štvrť milióna príslušníkov etnika Rohingya utieklo z Barmy, pretože tam čelia brutálnemu zaobchádzaniu zo strany vládnuceho vojenského režimu. Avšak v Bangladéši útočisko nenašli.

"Utečenci nám nahlásili, že v hostiteľskej spoločnosti boli vystavení bitiu (zo strany) polície," uviedol Paul Critchley, šéf pobočky organizácie Lekári bez hraníc (MSF) v Bangladéši. "Naši pacienti nám povedali, že v niektorých prípadoch ich odovzdali bangladéšskym pohraničným silám, boli bití a prinútení plávať cez rieku späť do Mjanmarska," povedal Critchley.

Bangladéšske úrady už skôr odmietli podobné obvinenia z tvrdého zaobchádzania. Sakhawat Hossain, vysokopostavený predstaviteľ polície, v utorok vyhlásil, že úrady iba vykonávajú normálne operácie s cieľom zadržať cudzincov, ktorí sa do krajiny dostali protizákonne. V období od polovice novembra 2009 do 15. februára 2010 úrady podľa Hossaina zadržali 500 občanov Barmy.

Najviac príslušníkov etnika Rohingya žije v preľudnenej oblasti mesta Cox's Bazaar susediacej s Barmou. Od októbra 2009 sem do provizórneho tábora prišlo viac ako 6 tisíc ľudí. Podľa MSF 28 tisíc ľudí, ktorých Bangladéš považuje za utečencov, žije v riadnych táboroch pod správou Organizácie Spojených národov. Asi 220 tisíc ďalším však status utečenca úrady nepriznali.

"Môžu ich vyhnať kedykoľvek, preto sa rodiny držia v podstate stále pokope," uviedla Vanessa Van Schoor, ďalšia predstaviteľka MSF.

Etnikum Rohingya na svoju situáciu upozornilo v januári po tom, ako sa rozšírili obvinenia, že thajské úrady viac ako 1 200 jeho príslušníkov naložili na lode unášané vodou len s minimálnym množstvom jedla a pitnej vody. Predpokladá sa, že sa stovky z nich utopili.

Mnohí príslušníci etnika v snahe nájsť lepší život sa vydávajú na more. Cieľom ich cesty najčastejšie býva Malajzia, ktorá susedí s Thajskom. Ich status tam je však veľmi neistý, pretože väčšina z nich nemá plnoprávne občianstvo Barmy.

SITA/AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pod lavínou v Pakistane zahynulo 19 ľudí
<< predchádzajúci článok
Dávka v nezamestnanosti bude dostupnejšia