Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

15. decembra 2010

V ankete Rýchlostný kanoista roku 2010 vyhrala Kmeťová



Víťazka ankety Rýchlostný kanoista roku 2010 v kategórii Kajakárka roka Ivana Kmeťová počas vyhlásenia výsledkov ankety Rýchlostný kanoista roku 2010. Bratislava, 15. december 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 15. decembra ...



Zdieľať
rychlostny kanoista roku 2010 Víťazka ankety Rýchlostný kanoista roku 2010 v kategórii Kajakárka roka Ivana Kmeťová počas vyhlásenia výsledkov ankety Rýchlostný kanoista roku 2010. Bratislava, 15. december 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) - Zdá sa, že v slovenskej rýchlostnej kanoistike dochádza k výmene stráží. Aspoň to naznačujú výsledky ankety Rýchlostný kanoista roku 2010 na Slovensku, ktorej výsledky v stredu podvečer slávnostne vyhlásili v Bratislave. Z minuloročných laureátov jednotlivých kategórií totiž svoju pozíciu obhájila iba kajakárka Ivana Kmeťová, ktorá sa tento rok stala piatykrát najlepšou kajakárkou SR, vo všetkých ostatných sú víťazi iní ako vlani.


"Som rada, že sa mi podarilo vyhrať túto anketu už piaty raz v kariére. Táto pocta je ocenenie za prácu a výsledky, ktoré sme dosiahli s Martinou Kohlovou v roku 2010. Je dobre, že moje prvenstvo v ankete mi patrí za medailové úspechy, ktorých tento rok nebolo málo - a nie je to pocta iba za to, že aj takú cenu v ankete máme," povedala Ivana Kmeťová z ŠKP Bratislava niekoľko minút po dekorovaní najúspešnejších športovcov SZRK.

Slovenskí rýchlostní kanoisti si z vrcholných podujatí priniesli v končiacom sa roku niekoľko medailových umiestnení. Na majstrovstvách sveta, na kontinentálnom šampionáte či pretekoch Svetového pohára sa však slovenská hymna nehrala.

Úspešní Slováci
Na MS v poľskej Poznani si Slováci vybojovali tri medaily. Striebro z tohto vrcholu roka patrí Petrovi Gellemu z K1 mužov na 500 m, bronzy si vypádlovali Marián Ostrčil v C1 na 5000 m a Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou v K2 žien na 200 m. Celková medailová bilancia slovenskej výpravy bola rovnaká ako na šampionáte 2009 v kanadskom Dartmouthe, zmenil sa však menoslov medailistov.

Tradiční medailisti z komárňanského štvorkajaka prerušili svoju deväť rokov trvajúcu šnúru vozenia vzácnych kovov z vrcholných podujatí. Ich prvenstvo v B-finále jedinej disciplíny, ktorá ešte zostala v programe šampionátov - K4 na 1000 m - nemožno nazvať inak ako sklamaním.

Z majstrovstiev Európy v španielskej Trasone sa Slováci vracali iba s dvoma kovmi. Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou vo svojej obľúbenej disciplíne v K2 žien na 200 m skončili strieborné a Marián Ostrčil obsadil v pretekoch C1 na 5000 m výborné tretie miesto a vybojoval si vôbec prvú medailu z kontinentálnych majstrovstiev v kariére. Na majstrovstvách Európy juniorov a pretekárov do 23 rokov v Moskve sa o medailový zápis postarala dvojica Tomáš Zigo, Marcel Virga, ktorá v K2 juniorov na 200 m dopádlovala na bronzovej pozícii a na rovnaký stupienok na pódiu pre medailistov vystúpila aj posádka juniorského štvorkajaka Marek Krajčovič, Matej Michálek, Mário Janča a Viktor Demin v pretekoch K4 na 1000 m.

Kajakárom roka sa stal Peter Gelle (Dukla Trenčín). Až do tejto sezóny sa dokázal presadiť iba na domácich pretekoch. Za ostatné štyri roky stihol nazbierať 22 titulov majstra Slovenska, medzinárodné úspechy ho však obchádzali. Na augustových MS v Poznani sa postaral o azda najväčšie prekvapenie šampionátu, keď si na už neolympijskej singlovej päťstovke vypádloval striebro. Medaily si priviezol aj z akademických majstrovstiev sveta, kde zvíťazil na 500 m a na dvojnásobnej trati skončil druhý.



"Na finálové preteky MS v Poznani na 500 metrov som nastupoval s odhodlaním, že nechcem v ňom byť posledný. Moje sily som odhadoval na pozíciu do 6. miesta, ale vôbec som nečakal, že budem bojovať o medailu," vrátil sa Peter Gelle k výnimočnému úspechu na poznanskom jazere Malta. "Keď som videl, že v závere mám sily aj na to, aby som držal krok s najlepšími, usiloval som sa zostať v boji o medailu až do úplného záveru. Napokon z toho bolo 2. miesto," pokračoval kajakár Dukly Trenčín, ktorý práve medailu z MS v Poznani považuje za najlepší povolený doping do ďalšej tvrdej prípravy. "Vždy, keď ma čaká ťažký tréning, spomeniem si na cestu, ktorou som sa dostal k mojej medaile - a viem, že bez driny v príprave sa na medaily dosiahnuť nedá. Po MS v Poznani mám ešte väčšiu motiváciu, ako som mal doteraz. Samozrejme, že sa budem usilovať o to, aby táto medaila nebola mojou poslednou zo svetového šampionátu," zdôraznil 22-násobný majster Slovenska v kajakárskych disciplínach.

Marián Ostrčil (Dukla Trenčín) sa na piedestál najlepšieho kanoistu vrátil po ročnej pauze. Od roku 2004 päť rokov kraľoval v ankete, vlani prepustil miesto Ľubomírovi Hagarovi, ale tento rok opäť patril jemu. Bronzy z pretekov na 5000 m z ME aj MS sú potvrdením, že s ním treba ešte stále rátať a s vekom jeho výkonnosť nijako dramaticky neklesá.

"Som rád, že sa mi podarilo získať medailu na MS v Poznani na 5000 m. Bola ocenením mojej tréningovej práce, lebo práve na tejto vzdialenosti trénujem vytrvalosť. Celé to trvalo približne 23 minút a bola z toho medaila. Ale málokto z nezainteresovaných si dokáže predstaviť, čo predchádzalo tým pretekom s bronzom na konci. Ale bol to krásny pocit tešiť sa po 23 minútach z bronzového kovu," povedal v stredu pre agentúru SITA Marián Ostrčil, zverenec strieborného kanoistu z OH 1996 v Atlante Slavomíra Kňazovického.

Ivana Kmeťová (ŠKP Bratislava) svoju pozíciu kajakárky SR č. 1 potvrdzovala počas celej sezóny. Okrem už spomenutých medailí z MS a ME si spoločne s Martinou Kohlovou vychutnali pohľad z medailového pódia aj v pretekoch Svetového pohára vo francúzskom Vichy (striebro na 1000 m a bronz na 200 m) a v nemeckom Duisburgu (tri strieborné z pretekov na 1000, 500 aj 200 m). Na záver sezóny si ešte v poľskej Poznani na pretekoch vysokoškolákov vybojovali svetové akademické zlato a striebro.

Tak trochu prekvapujúco toto novácko-bratislavské ženské duo nezabodovalo naplno v ankete o slovenskú posádku roka a muselo sa uspokojiť až s druhým miestom. V hlasovaní trénerov a funkcionárov SZRK najviac bodov nazbieral juniorský štvorkajak s posádkou Marek Krajčovič (Inter Bratislava), Matej Michálek (TJ Sĺňava Piešťany), Viktor Demin (KKK Komárno), Mário Janča (TJ Sĺňava Piešťany), ktorý si na európskom šampionáte tejto vekovej kategórie v Moskve vybojoval v pretekoch na 1000 m bronz. Marek Krajčovič si odniesol aj cenu pre najlepšieho juniora. V tomto roku sa stal trojnásobným majstrom Slovenska, dve zlaté medaily si vybojoval aj na Medzinárodnej regate v Piešťanoch.

Výsledky ankety:Kajakár roka: 1. Peter Gelle (Dukla Trenčín) 186 bodov, 2. Erik Vlček 123, 3. Richard Riszdorfer (obaja ŠKP Bratislava) 66.

Kanoista roka: 1. Marián Ostrčil 97, 2. Ľubomír Hagara 72, 3. Rastislav Kohút (všetci Dukla Trenčín) 30.

Kajakárka roka: 1. Ivana Kmeťová 108, 2. Martina Kohlová (obe ŠKP Bratislava) 65, 3. Simona Šamková (TJ Sĺňava Piešťany) 14.

Junior roka: 1. Marek Krajčovič (Inter Bratislava) 66, 2. Viktor Demin (KKK Komárno) 33, 3. Matej Michálek (TJ Sĺňava Piešťany) 30.

Posádka roka: 1. K4 juniorov: Marek Krajčovič (Inter Bratislava), Matej Michálek (TJ Sĺňava Piešťany), Viktor Demin (KKK Komárno), Mário Janča (TJ Sĺňava Piešťany) 70, 2. K2 ženy: Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (obe ŠKP Bratislava) 62, 3. K2 juniori: Tomáš Zigo (ŠŠ Trenčín), Marcel Virga (Dukla Trenčín).

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
UEFA: Solún postúpil ďalej, v Prahe sa zrodila remíza
<< predchádzajúci článok
HÁDZANÁ: Prešov si zapísal prvú prehru