![]() |
09. januára 2016
Vysoké hladiny úzkosti menia spôsob, akým môžeme postrehnúť nebezpečenstvo. Dokážeme teda lepšie reagovať na prípadné hrozby. Vedci zistili, že úzkostliví ľudia odhaľujú hrozby v inej oblasti mozgu než cítia bezstarostní ľudia.
Tí, ktorí netrpia úzkosťou, spracúvajú signály sociálneho ohrozenia v senzorických obvodoch, čo je časť mozgu zodpovedná za rozpoznanie tvárí. Takýto rozdiel umožňujem úzkostlivým ľuďom, aby rýchlejšie prijali opatrenia na to, aby sa rýchlejšie cítili bezpečne.
Doktorka El Zein a jej kolegovia merali elektrickú aktivitu v mozgoch 24 dobrovoľníkov. Ukázali im sériu nahnevaných a vystrašených tvárí, ktoré hľadeli rôznymi smermi. Zistili, že smer, ktorým osoba pozerá, hrá kľúčovú úlohu pri zvýšení citlivosti na emócie. Hnev sa spájal s priamym pohľadom a produkoval reakciu v mozgu len za 200 milisekúnd, zatiaľ čo ak nahnevaný človek hľadal inde, reakcia bola pomalšia.
Mozog bol tiež schopný odhaliť iné negatívne emócie, ako je strach, rýchlejšie než pozitívne emócie. Aj v dave zaregistrujete nahnevaný pohľad skôr, ak smeruje na vás, než keby smeroval inam. Zistenia vedcov ukazujú, že mozog venuje viac prostriedkov na spracovanie negatívnych emócií, ktoré signalizujú ohrozenie, skôr než na akékoľvek zobrazenie negatívnej emócie.
U každého dobrovoľníka tiež merali ich úroveň úzkosti pred každým experimentom. Tí s vysokou úrovňou mali vyššiu aktivitu v oblastiach mozgu, ktoré riadia pohyb. Tí s nízkou zase v senzorických centrách. Avšak, neodhalili žiaden rozdiel v tom, akú pozornosť tieto skupiny venovali nebezpečným signálom.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |