Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. marca 2015

Uzbekistan: Vo voľbách prezidenta sa očakáva potvrdenie vlády Karimova



Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) sa rozpráva so svojím uzbeckým partnerom Islamom Karimovom



Zdieľať
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) sa rozpráva so svojím uzbeckým partnerom Islamom Karimovom Foto: TASR/AP
Taškent 29. marca (TASR) - Prezidentské voľby, v ktorých je jasné víťazstvo dlhoročného autoritárskeho lídra Islama Karimova, sa dnes konajú v Uzbekistane. Karimov nemá skutočného protikandidáta a vládu si tak predĺži na viac než tri desaťročia, uviedla agentúra Reuters.


Kritici zaraďujú režim, ktorý Karimov zaviedol v prevažne moslimskej krajine s 30 miliónmi obyvateľov, najľudnatejšej v strednej Ázii, k najrepresívnejším na svete. Karimov (77) je najstarší z prezidentov bývalých sovietskych republík.

Opoziční aktivisti sú vo väzení alebo žijú v exile a nezávislí politici nemôžu kandidovať. Traja ďalší uchádzači zastupujú oficiálne povolené strany, no ako najlepšieho kandidáta pred voľbami vyzdvihovali doterajšiu hlavu štátu.

Karimov, bývalý člen sovietskeho politbyra, vládne v krajine od roku 1989, keď viedol dovtedajšiu Komunistickú stranu Uzbekistanu. Vo voľbách v rokoch 2000 a 2007 získal vyše 90 percent hlasov.

Na platnosť volieb je potrebná účasť najmenej tretiny z 20,8 milióna oprávnených voličov. Do 13.00 h miestneho času však podľa ústrednej volebnej komisie odovzdalo hlasy už viac než 71,6 percenta z nich. Volebné miestnosti zatvárajú o 20.00 h (17.00 h SELČ).

Úrady neakreditovali väčšinu západných ani iných zahraničných médií, konštatuje Reuters. Miestny obyvateľ však pre agentúru telefonicky povedal, že pred niektorými volebnými miestnosťami v metropole Taškent bolo približne toľko policajtov ako voličov, čo naznačuje zvýšené bezpečnostné opatrenia.

Pre Karimova je hlavným problémom neisté zdravie. Verejne si dosiaľ nikoho nezvolil za nástupcu, čo môže byť významná bezpečnostná hrozba pre krajinu, ktorú USA a ich spojenci vnímajú ako strategického partnera v nepokojnom regióne a na hraniciach s Afganistanom.

Zdá sa, že Karimov má podporu politickej elity, rozšírili sa však dohady, že sa dostal do roztržky so svojou najstaršou dcérou Gulnarou. Obvinili ju z korupcie a podľa správ je v domácom väzení.

Ústava obmedzuje pôsobenie prezidenta na dve funkčné obdobia po sebe, Karimov však na predĺženie svojej vlády využil právne kľučky. V predošlých voľbách ho zvolili dvakrát po sebe na sedem rokov, medzičasom však funkčné obdobie prezidenta skrátili na päť rokov. Podľa uzbeckých predstaviteľov ide preto o rôzne funkčné obdobia, ktorých sa netýka ústavné obmedzenie.

Organizácia pre ľudské práva Human Rights Watch s odvolaním sa na vlastné zdroje odhadla, že v Uzbekistane zadržiavajú od 10.000 do 12.000 politických a náboženských väzňov.

Karimov svoje tvrdé metódy odôvodňuje potrebou udržať stabilitu v strategicky umiestnenej krajine, ktorú podľa neho ohrozuje radikálny islam.

Západ, ktorý dosiaľ neposúdil jediné voľby v Uzbekistane ako slobodné a spravodlivé, Karimova kritizuje, politickú a vojenskú spoluprácu s ním však udržiava na vysokej úrovni.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Guvernér čínskej centrálnej banky varoval pred rizikom deflácie
<< predchádzajúci článok
Vznik novej hodvábnej cesty zaujíma Čínu