![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Štvrtok 20.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Víťazoslav
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
21. decembra 2014
Uzbekistan si volí nový parlament, opozícia vyzvala na bojkot
Ruský prezident Vladimír Putin hovorí so svojím uzbeckým partnerom Islamom Karimovomv Taškente 10. decembra v Taškente.
Zdieľať

Dnešné voľby rozhodnú o novom zložení dolnej komory parlamentu. Väčšina pozorovateľov však neočakáva, že by mohli priniesť zásadnejšie politické zmeny v tejto postsovietskej republike bohatej na zemný plyn a minerály.
Žiadna zo štyroch strán, ktoré sa zúčastňujú volieb, doposiaľ nevystupovala voči prezidentovi Karimovovi (76). Tento bývalý komunistický funkcionár je prezidentom Uzbekistanu od vyhlásenia nezávislosti v roku 1991.
V súlade s novozavedeným ústavným dodatkom bude mať najsilnejšia strana právo nominovať premiéra, čo bolo donedávna v kompetencii prezidenta.
Lídri opozície, z ktorých mnohí v posledných rokoch utiekli do zahraničia, vyzvali na bojkot volieb. Napriek tomu sa očakáva vysoká účasť voličov. Všetky celoštátne médiá aj internet sú totiž pod kontrolou úradov.
V posledných mesiacoch sa objavujú špekulácie o mocenskom boji v rámci uzbeckej vládnucej elity. Karimov napriek svojmu pokročilému veku zatiaľ neurčil žiadneho následníka. Dlhodobo sa v tejto súvislosti hovorilo o jeho šarmantnej dcére Gulnare, ktoré je ale údajne už od februára v domácom väzení v Taškente.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR