26. júla 2013
Na snímke dievča pláva medzi loptičkami počas animačného programu v detskom bazéne Letného kúpaliska v Spišskej Novej Vsi. Foto: TASR/Oliver OndrášBratislava 26. júla (TASR) - Vysoké teploty v tomto týždni priali kúpaliskám.
"Návštevnosť bola vzhľadom na horúce počasie vysoká," píše na svojom webe Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). Na prevádzkovaných kúpaliskách neboli v aktuálnom 30. týždni evidované vážne nedostatky, ktoré by viedli k uzatvoreniu prevádzky a stav väčšiny z nich je vyhovujúci.
Povolenie na prevádzku má k dnešnému dňu na Slovensku 16 prírodných a 155 umelých kúpalísk.
"Do prevádzky boli v priebehu týždňa uvedené kúpalisko vo Vlachove a LK Čalovec," informuje ÚVZ, ktorý stav kúpalísk aktualizuje každý týždeň.
Výskyt vodného kvetu, nevyhovujúca kvalita vody na kúpanie a zákaz kúpania naďalej trvá na
VN Lipovina Bátovce a od utorka (23.7.) platí aj na
Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach. Vizuálne bola zistená prítomnosť cyanobaktérií aj na VN Duchonka a VN Nitrianske Rudno. Napriek tomu bola na Duchonke laboratórnym stanovením potvrdená vyhovujúca kvalita vody na kúpanie. Naďalej sa neodporúča kúpanie na
Šulianskom jazere v okrese Dunajská Streda, kde je po júnových záplavách stále nános bahna a napriek vyčisteniu vody hrozí zdravotné riziko. Predpokladá sa, že táto situácia potrvá až do konca kúpacej sezóny. Kvalita vody na kúpanie dlhodobo nevyhovuje aj na vodných nádržiach v okrese Nitra.
Okrem vodných plôch s organizovanou rekreáciou potvrdili laboratórne analýzy vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie aj vo viacerých lokalitách bez prevádzkovateľa. Patria k nim napríklad Zemplínska šírava – Medvedia hora, Zemplínska šírava – Biela hora, Veľká Domaša (Holčíkovce, Poľany, Dobrá, Nová Kelča, Nová Kelča polostrov Krym), Vajnorské jazero, Kuchajda, Veľký Draždiak a všetky sledované banskoštiavnické jazerá. "
Na týchto lokalitách prebieha neorganizovaná rekreácia a napriek sledovaniu kvality vody na kúpanie orgánmi verejného zdravotníctva je na nich kúpanie len na vlastné riziko," upozorňujú hygienici.
Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku možno nájsť na webovej stránke ÚVZ SR
www.uvzsr.sk a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR