Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. januára 2014

Útok na exministra vyvolal novú vlnu protivládnych protestov v Kyjeve



Na snímke proeurópski aktivisti pomáhajú bývalému ukrajinskému ministrovi vnútra Jurijovi Lucenkovi, ktorý utrpel zranenie pri zrážkach zásahových jednotiek polície s demonštrantmi pred budovu súdu v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev ...



Zdieľať
Na snímke proeurópski aktivisti pomáhajú bývalému ukrajinskému ministrovi vnútra Jurijovi Lucenkovi, ktorý utrpel zranenie pri zrážkach zásahových jednotiek polície s demonštrantmi pred budovu súdu v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev 11.januára 2014. Foto: TASR/AP
Kyjev 12. januára (TASR) - Asi 50.000 ľudí zišlo sa dnes v centre Kyjeva, aby protestovali proti útoku policajných jednotiek na politika Jurija Lucenka z opozičnej strany Sloboda.


Lucenko utrpel otras mozgu a ďalšie zranenia, keď sa v piatok dostal do potýčky s príslušníkmi zásahových policajných jednotiek Berkut, ktoré vyslali rozohnať akciu zvolanú na protest proti rozsudku v kauze týkajúcej sa sympatizantov opozície.

Lucenkovo zranenie si vyžiadalo hospitalizáciu. Momentálne je jeho zdravotný stav stabilizovaný, ale navštíviť ho môžu jedine rodinní príslušníci, uviedla dnes jeho hovorkyňa Larisa Sarganová. Lucenka chcú vypočuť aj vyšetrovatelia, ktorí jeho kauzu prešetrujú ako zneužitie právomocí verejného činiteľa.

Líder ukrajinskej opozície Vitalij Kličko dnes vo svojom komuniké ubezpečil, že protestné zhromaždenia opozície "budú pokračovať. Urobíme všetko pre to, aby sme zmenili systém, ktorý polícii dovoľuje biť ľudí". Dodal, že ďalšia demonštrácia, na ktorej sa očakáva účasť do 100.000 ľudí, sa uskutoční v Kyjeve na budúcu nedeľu, 19. januára.

Ďalší z lídrov opozície, Arsenij Jaceňuk, vyzval Západ na uvalenie sankcie na najvyšších štátnych úradníkov, vrátane ministra vnútra Vitalija Zacharčenka, ktorý podľa neho porušuje ukrajinskú ústavu, keď povoľuje použitie sily proti demonštrantom.

Európska únia vyzvala obe strany - vládu i opozíciu - na rozvahu a zdržanlivosť.

Spolu s Lucenkom bolo v piatok večer zranených aj ďalších asi 20 sympatizantov opozície. Stalo sa tak v situácii, keď sa policajným jednotkám snažili zabrániť, aby odviedli do väzenia troch mužov odsúdených za pokus o zničenie sochy vodcu boľševickej revolúcie Vladimíra Iľjiča Lenina, ktorého sa dopustili v roku 2011 v Borispole pri Kyjeve.

Ukrajina je od 21. novembra dejiskom masových protivládnych demonštrácií na podporu integrácie Ukrajiny do európskych štruktúr, ktorú vláda napriek trom rokom príprav pozastavila a namiesto toho sa snaží o prehĺbenie ekonomickej spolupráce so susedným Ruskom. V čase, keď je Ukrajina blízko kolapsu, jej prezident Viktor Janukovyč 17. decembra v Moskve podpísal sériu zmlúv, vďaka ktorým Ukrajina získala od Ruska pôžičku vo výške 15 miliárd dolárov a o tretinu nižšiu cenu plynu. Opozícia tieto dohody ostro kritizuje.

Zahraničné médiá konštatujú, že útok na Lucenka, ako aj nedávne surové zbitie investigatívnej novinárky Tetiany Černovolovej, ku ktorému došlo koncom decembra, dodalo nový impulz demonštráciám opozície volajúcej po abdikácii prezidenta a demisii vlády.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Slovensku možno nájsť zhruba 40 fungujúcich historických hotelov
<< predchádzajúci článok
KDH chce podľa Richarda Sulíka vládnuť s Ficom