Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. mája 2012

Útočníka z Lockerbie pochovali neďaleko Tripolisu



Líbyjčana Abd al-Básita al-Mighrahího, ktorý bol jedinou osobou odsúdenou za odpálenie bomby v lietadle nad škótskym Lockerbie, v pondelok pochovali v meste Džanzúr západne od Tripolisu. ...



Zdieľať
bez nazvu TRIPOLIS 21. mája (WEBNOVINY) - Líbyjčana Abd al-Básita al-Mighrahího, ktorý bol jedinou osobou odsúdenou za odpálenie bomby v lietadle nad škótskym Lockerbie, v pondelok pochovali v meste Džanzúr západne od Tripolisu.


Bývalý predstaviteľ líbyjských aerolínií a údajný príslušník tamojšej tajnej služby zomrel v nedeľu vo veku 60 rokov, takmer tri roky po tom, ako škótska vláda povolila jeho predčasné prepustenie z väzenia a návrat do vlasti vzhľadom na pokročilé štádium rakoviny.

Až do poslednej chvíle trval na tom, že je nevinný, a za jeho usvedčením pred britským súdom stoja Spojené štáty.

Al-Mighrahího sa zastáva aj jeho brat Abd al-Hakím, ktorý ho v nedeľu označil za "obetného baránka" bývalého režimu pod vedením Muammara Kaddáfího.

V prípade obnovenia vyšetrovania útoku, ktorý si v roku 1988 vyžiadal životy 270 ľudí, bude podľa neho rodina v plnej miere spolupracovať s vyšetrovateľmi, keďže "chce poznať pravdu".

Al-Mighrahí si mal v Škótsku odpykať doživotný trest po tom, ako ho usvedčili z priamej účasti na odpálení nálože v lietadle americkej spoločnosti Pan Am. Podľa jeho brata však proti nemu "nikdy neexistoval exaktný dôkaz".

Vláda Spojených štátov, ktorá na rozhodnutie Škótov prepustiť Al-Mighrahího na slobodu reagovala s pobúrením, úmrtie označila za ukončenie "nešťastnej kapitoly".

Britský premiér David Cameron v tejto súvislosti odmietol výzvy na opätovné otvorenie prípadu a vyjadril presvedčenie, že proces prebiehal konal riadnym spôsobom.

Američania a Briti predtým neskrývali svoje rozčarovanie z toho, že smrteľne chorý Al-Mighrahí po oslobodení prežil oveľa dlhšie obdobie ako predpokladali lekári. Ďalším dôvodom bola skutočnosť, že pri návrate do rodnej Líbye ho vítali ako hrdinu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Henrich Krejča: Konečne slobodný naprieč Afrikou
<< predchádzajúci článok
Profesor Kassay získal trofej za celoživotné zásluhy