Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. mája 2018

Utečenec z Osvienčimu Alfréd Wetzler sa narodil pred 100 rokmi



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Trnava 2. apríla (TASR) – Alfréda Wetzlera, jedného z dvojice utečencov z koncentračného tábora Osvienčim, ktorí ako prví na svete podali správu o fašistických zverstvách, si pripomenie jeho rodná Trnava pri príležitosti 100. výročia narodenia. V Synagóge-Centre súčasného umenia sa uskutoční 2. mája literárno-hudobné podujatie Ako sa rodí poslanie. Čítať sa budú úryvky z Wetzlerovej autobiografie Čo Dante nevidel.


Okrem ukážok z knihy, v ktorej opísal Wetzler obdobie holokaustu, pripravili organizátori - mesto Trnava v spolupráci s Knižnicou Juraja Fándlyho aj Klubom priateľov Trnavy a ďalšími, rozprávanie historika Ivana Kamenca a spisovateľa Milana Richtera o dobe, v ktorej Wetzler žil. "Zámerne sme vybrali pre miesto konania synagógu, je symbolom stretávania sa komunity, ktorá po vojne prestala v Trnave prakticky existovať," povedal hovorca mesta Pavol Tomašovič.

Kniha Čo Dante nevidel vyšla Wetzlerovi prvýkrát v roku 1964 pod pseudonymom Jozef Lánik. Meno používal Wetzler na dokladoch po úteku z Osvienčimu. Až jej piate vydanie o 45 rokov neskôr nesie občianske meno autora, bola označená za najlepší slovenský román v autobiografickom žánri. Predslov k vydaniu, ktoré v roku 2010 uviedli práve v Trnave, napísal uznávaný britský historik sir Martin Gilbert.

Alfréd Wetzler sa narodil v roku 1918, jeho celú rodinu zavraždili na trnavskom námestí pri pogrome. V rokoch 1942-1944 bol v Osvienčime, odtiaľ za dramatických okolností s Rudolfom Vrbom utiekli, aby vydali pre medzinárodné spoločenstvo svedectvo. Bojoval v SNP, neskôr pracoval ako robotník a od roku 1970 v mestskej knižnici v Bratislave. V 60. rokoch svedčil v osvienčimskom procese a tiež v procese s Adolfom Eichmannom v Jeruzaleme. Posmrtne dostal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra 2. triedy a Kríž M. R. Štefánika. Je i čestným občanom Trnavy in memoriam a je po ňom pomenovaná aj jedna ulica v meste. Zomrel v roku 1988.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvomájové demonštrácie vo Francúzsku narušili výtržnosti anarchistov
<< predchádzajúci článok
V stredu môže horúčavu miestami prerušiť jarný dážď