Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. septembra 2017

Ústavy Slovenskej akadémie vied sa zmenia na verejné inštitúcie



Na snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 7. septembra (TASR) - Ústavy Slovenskej akadémie vied (SAV) sa zmenia na verejné inštitúcie, upraví sa aj ich financovanie. Umožní to zákon o verejnej výskumnej inštitúcii (VVI), ktorý dnes poslanci Národnej rady SR schválili.


SAV v súčasnosti spravuje majetok štátu, no ten má prejsť na VVI. Vedci tak budú môcť tento majetok predať alebo inak zhodnocovať. Ak bude chcieť SAV nakladať s prioritným majetkom do hodnoty 25.000 eur, bude potrebný súhlas ministerstva financií. Ak pôjde o prioritný majetok v hodnote nad 25.000 eur, bude sa vyžadovať zároveň aj súhlas vlády. SAV napríklad nebude môcť darovať trvalo nepotrebný majetok neziskovej organizácii.

Verejná výskumná inštitúcia bude osobitný typ právnickej osoby. Jej hlavnou úlohou bude najmä výskumná činnosť. Pôjde o právnickú osobu, ktorá bude na rozhraní medzi verejnoprávnou inštitúciou a neziskovou organizáciou. Na rozdiel od viacerých doterajších výskumných organizácií, ktoré sú rozpočtovými organizáciami alebo príspevkovými organizáciami, bude VVI disponovať vlastným majetkom.

Jej hlavným zdrojom budú finančné prostriedky poskytované zriaďovateľom zo štátneho rozpočtu. Takéto inštitúcie sa budú môcť pritom uchádzať aj o ďalšie prostriedky z verejných zdrojov, najmä rezortné dotácie či iné granty. VVI by mohla aj podnikať.

Poslanec Alojz Baránik (SaS) sa do právnej normy neúspešne snažil dostať jednoznačné určenie zodpovednosti riaditeľa a rovnako aj správnej a dozornej rady za hospodárenie s príjmami inštitúcie vrátane darov.

Zákon o verejných výskumných inštitúciách sa pripravoval od jesene 2014. Transformácia ústavov SAV mala pôvodne prebehnúť k 1. 1. 2016. Teraz sa počíta s dátumom 1. 7. 2018.

Poslanci tiež posunuli do druhého čítania novelu zákona o uznávaní dokladov a odborných kvalifikácií, ktorý má upraviť predkladanie a uznávanie dokumentov o vzdelávaní. "Návrh zákona v nadväznosti na aplikačnú prax reaguje na potrebu spresnenia niektorých aspektov uznávania dokladov o vzdelaní a uznávania odborných kvalifikácií v Slovenskej republike," uviedla v pléne dočasná ministerka školstva Gabriela Matečná (nom. SNS).

Návrhom zákona sa tiež zavádza možnosť uloženia kompenzačných opatrení aj pri uznávaní odbornej kvalifikácie. Právna norma upraví aj uznávanie dokladov o vzdelávaní v oblasti zdravotníctva získaných v tretích krajinách, ako i podmienky doplňujúcich skúšok. Zefektívniť sa má aj proces konania a rozhodovania o uznaní odbornej kvalifikácie na základe podmienok definovaných zákonom o živnostenskom podnikaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci schválili opatrenia na podporu výstavby nájomných bytov
<< predchádzajúci článok
Pokuty za neplatné či chýbajúce STK a EK majú klesnúť