Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. decembra 2018

Ústavný súd v Moldavsku opäť pozastavil prezidentovi výkon funkcie



Na archívnej snímke Igor Dodon.



Zdieľať
Na archívnej snímke Igor Dodon. Foto: TASR/AP
Kišiňov 11. decembra (TASR) - Moldavský ústavný súd opäť - už po piaty raz - pozastavil výkon funkcie proruskému prezidentovi Igorovi Dodonovi. Informovalo o tom v utorok Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).


Ústavný súd vydal príslušný verdikt v pondelok na podnet poslancov prozápadnej vládnej Demokratickej strany. Hlava štátu podľa nich porušila svoje ústavou stanovené povinnosti, keď odmietla podpísať päť zákonov opakovane schválených parlamentom.

Podľa moldavskej ústavy môže prezident odmietnuť podpísať návrh zákona len raz. Ak ho parlament opäť schváli, musí príslušný návrh potvrdiť svojím podpisom, aj keď s ním nesúhlasí.

Medzi piatimi schválenými predlohami, ktoré Dodon odmieta podpísať, je napríklad legislatíva, zavádzajúca 9. máj ako Deň Európy, a právna norma povoľujúca výstavu novej americkej ambasády na mieste bývalého štadióna.

Po dočasnom suspendovaní prezidenta bude môcť príslušné zákony podpísať predseda parlamentu Adrian Candu. Príslušné právomoci sa následne opäť vrátia do rúk hlavy štátu.

V priebehu roka moldavský súd pozastavil prezidentovi výkon funkcie už päťkrát. Naposledy sa tak stalo v pondelok, v deň začiatku kampane pred parlamentnými voľbami vypísanými na 24. februára 2019.

Bývalý komunista Igor Dodon sa zasadzuje za utuženie vzťahov svojej krajiny s Moskvou, čo však naráža na odpor moldavských proeurópskych strán. V reakcii na pondelkové rozhodnutie ústavného súdu vyhlásil, že všetky sporné zákony, ktoré odmieta podpísať, budú po februárových voľbách zrušené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hlavné akciové burzy sveta sa v novom týždni vyvíjajú pozitívne
<< predchádzajúci článok
EURÓPSKA CENTRÁLNA BANKA NEPORUŠILA NÁKUPOM DLHOPISOV LEGISLATÍVU EÚ