Ústavný súd v Maďarsku zamietol stíhanie extrémnych názorov
Maďarský Ústavný súd v pondelok oznámil, že zamietol zmeny legislatívy zakazujúcej podnecovanie rasovej, národnostnej, náboženskej, rodovej alebo politickej nenávisti. Dodatky k zákonu iniciovali ...
BUDAPEŠŤ 1. júla (WEBNOVINY) - Maďarský Ústavný súd v pondelok oznámil, že zamietol zmeny legislatívy zakazujúcej podnecovanie rasovej, národnostnej, náboženskej, rodovej alebo politickej nenávisti. Dodatky k zákonu iniciovali vládni socialisti, ale súd ich považuje za neústavné. Tieto dodatky by spôsobili obmedzenie slobody vyjadrovania, uviedol súd vo vyhlásení.
"V slobodnej a demokratickej spoločnosti vyjadrenie extrémnych a povýšeneckých názorov neohrozuje základy a fungovanie spoločnosti, pretože ten, kto na nenávisť podnecuje, sa vyjadrením takýchto názorov sám izoluje na okraji spoločnosti," uviedol súd. Zároveň zdôraznil, že v záujme izolovania prejavov nenávisti musia politici zaujímať rozhodné postoje. Dodatok schválený v novembri 2007 by umožňoval právne kroky, ak niekto cíti, že sú poškodené jeho ľudské práva prejavom namiereným proti skupine, ku ktorej patrí. Dodatok schválený vo februári predpokladal až dvojročné väzenie za podnecovanie nenávisti voči konkrétnym etnickým skupinám alebo za urážanie ich dôstojnosti.
Za dodatky k zákonu zakazujúcemu hlásanie nenávisti hlasovali v maďarskom parlamente iba socialistickí poslanci. Dodatky, ktoré vláda nepotvrdila, nenadobudli platnosť, pretože prezident László Sólyom mal podozrenie, že sú neústavné, a požiadal Ústavný súd o ich preskúmanie. Združenie maďarských židovských obcí v reakcii na prezidentov krok bojkotovalo stretnutie náboženských predstaviteľov, ktoré Sólyom organizoval.
SITA/AFP