Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. februára 2014

Ústavný súd odročil konanie o novele zákona o organizácii ÚS SR



Na snímke zľava v pozadí sudkyňa ÚS SR Marianna Mochnáčová, podpredseda a sudca ÚS SR Milan Ľalík, predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková a sudca ÚS SR Sergej Kohut. V popredí advotkátka Mária Kolíková.



Zdieľať
Na snímke zľava v pozadí sudkyňa ÚS SR Marianna Mochnáčová, podpredseda a sudca ÚS SR Milan Ľalík, predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková a sudca ÚS SR Sergej Kohut. V popredí advotkátka Mária Kolíková. Foto: TASR/František Iván
Košice 26. februára (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR dnes nerozhodol o ústavnosti novely zákona o organizácii ÚS SR, ktorú vlani v apríli schválil vládny Smer-SD v súvislosti s kauzou nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.


Podľa uznesenia deviatich prítomných sudcov sa dnešné verejné zasadnutie pléna ÚS SR odročuje na neurčito. Oznámila to predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková.

Novelu na ÚS SR napadla skupina opozičných poslancov NR SR. Vyčítajú jej, že nie je v súlade s princípom právneho štátu, porušuje zákaz retroaktivity, neguje už bývalé rozhodnutie ÚS, popiera opozíciu v demokratickom štáte, porušuje princíp deľby moci či právo na spravodlivé súdne konanie a nie je ani v súlade s tzv. Bangalórskymi princípmi. Národná rada SR v stanovisku pre ÚS SR námietky odmietla.

Patová situácia

Na snímke predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková. Foto: TASR/František Iván
Prezident SR Ivan Gašparovič odmietol vymenovať Čentéša za generálneho prokurátora, keď ho do funkcie za predchádzajúcej vlády zvolila NR SR. Prokurátor Čentéš proti tomu podal na ÚS SR sťažnosť. Patová situácia na súde vznikla podaním početných námietok zaujatosti na jednotlivých sudcov, ktorí mali v kauze rozhodovať, a to zo strany Čentéša, ako aj prezidenta.

Vládny Smer-SD situáciu riešil novelou zákona o organizácii ÚS, jej ústavnosť však napadli opoziční poslanci. Ústavný súd začiatkom júna 2013 pozastavil účinnosť novely, pokiaľ nerozhodne o jej ústavnosti. Poslanci NR SR za Smer-SD napokon zvolili 18. júna 2013 za generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorého následne prezident vymenoval do funkcie.

Dodatok k rozvrhu práce

Hrozbu zablokovania súdu početnými námietkami zaujatosti sudcov napokon v júli 2013 riešil ÚS SR dodatkom k rozvrhu práce. Podľa súdu úprava v maximálnej miere rešpektuje princíp právnej istoty a zavádza spôsob riešenia problémov súvisiacich s neprimeraným a účelovým uplatňovaním námietok predpojatosti účastníkmi konania.

Na odročenie dnešného verejného zasadnutia reagovala pre novinárov právna zástupkyňa skupiny opozičných poslancov Mária Kolíková. "Predpokladáme, že súd sa chce ešte opätovne zaoberať všetkými námietkami, ktoré sú predmetom tohto konania. Radšej nech Ústavný súd riadne vyhodnotí všetky námietky, ako by mal prijať rýchle neuvážené rozhodnutie," konštatovala. Sporná novela okrem rôznych nedostatkov podľa nej vôbec nebola potrebná, keďže ÚS si vedel problém s početnými námietkami zaujatosti voči sudcom vyriešiť sám.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ukrajina požiadala MMF o pomoc pri príprave programu finančnej pomoci
<< predchádzajúci článok
Zelená koalícia sa chce stretnúť s ministrom Žigom, ponúka spoluprácu