Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. mája 2014

Ústavnoprávny výbor NR SR odobril nové pravidlá pre verejné zbierky



Na snímke minister vnútra Robert Kaliňák počas 103. schôdze vlády SR 16. apríla 2014 v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke minister vnútra Robert Kaliňák počas 103. schôdze vlády SR 16. apríla 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 6. mája (TASR) – Verejné zbierky a ich organizátori by sa mali od júla riadiť novými pravidlami. Tie prináša návrh zákona o verejných zbierkach nahrádzajúci právnu úpravu ešte z roku 1973, ktorý dnes odobril Ústavnoprávny výbor NR SR a odporučil plénu právnu normu na májovej schôdzi schváliť.


Na rokovanie výboru prišli aj zástupcovia neziskových organizácií, ktoré zbierky organizujú. Ako nedoriešený bod sa zatiaľ ukázal návrh na maximálne možné odôvodnené náklady, ktoré možno použiť z hrubého výnosu zbierky. Podľa nového zákona majú klesnúť zo súčasných 50 na 20 percent. Neziskovky by radšej prijali 25 percent. O konečnej podobe právnej normy sa ešte bude diskutovať.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) je presvedčený, že právna norma prinesie ochranu pred zneužívaním zbierok. "Zabezpečí, aby peniaze, ktoré ľudia dávajú nielen na charitu, ale na všetky humanitárne ciele, skončili práve u tých, ktorým sú určené," vyhlásil. Šéf rezortu tiež očakáva, že pochybné organizácie už nebudú môcť zneužívať dobrosrdečnosť Slovákov. Naopak, štandardné majú byť v zbierkach ešte úspešnejšie.

Tvorbu zákona iniciovala skupina mimovládnych organizácií, ktoré sa v apríli 2012 obrátili otvoreným listom na ministra vnútra. "Cieľom je jasnejšie stanoviť pravidlá pre vykonávanie verejných zbierok. Pomôže to nielen ich organizátorom, ale aj verejnosti," uviedol Igor Polakovič z Centra pre filantropiu, ktorý bol členom pracovnej skupiny pre tvorbu zákona.

Lepšiu kontrolu verejnosti podľa Polakoviča zabezpečí povinné zverejňovanie informácií tak o vykonávaní zbierok, ako aj o nakladaní s vyzbieranými finančnými prostriedkami. "Zákon predstavuje pozitívny posun v oblasti verejných zbierok aj napriek tomu, že nie všetky predstavy zástupcov neziskového sektora boli do neho premietnuté," tlmočil Polakovič spokojnosť mimovládnych organizácií.

Len ako neziskovky

Zbierky budú môcť v budúcnosti vykonávať už len neziskové právne subjekty. Doterajšie povolenie nahradí ich povinná registrácia. Zákon tiež zriaďuje register zbierok, ktorý bude verejnosti prístupný na internete. Spravovať ho bude ministerstvo vnútra.

Organizátori zbierok budú musieť povinne zverejňovať informácie o ich konaní a nakladaní s vyzbieranými financiami na svojich webových sídlach. Doba konania pouličných verejných zbierok má byť po novom obmedzená.

Transparentnosť zbierok sa má zvýšiť tak, že osoby vykonávajúce zbierku s prenosnými pokladničkami budú povinne označené a pri sebe musia nosiť písomné poverenie. Nanovo sa stanovuje aj postup otvárania pokladničiek a spísanie zápisnice o ich otváraní. Spresňujú sa aj povinnosti pri spôsobe vykonávania zbierky predajom predmetov a vstupeniek.

Osobitý účet

Pri organizácii zbierky budú mimovládky povinné zriadiť si osobitný účet v banke. Pri vykonávaní zbierky vo verejne prístupných priestoroch právnických osôb budú musieť získať najprv ich písomný súhlas.

Zákon upravil aj možnosť organizovať zbierky zasielaním darcovských SMS správ alebo volaním na skrátené číslo prostredníctvom telekomunikačného operátora, čo predošlá právna úprava z roku 1973 neobsahovala. Definuje sa tak spôsob zahrnutia týchto príspevkov do celkového výnosu zbierky.

Právna norma zároveň zreálňuje lehoty na predloženie vyúčtovania verejnej zbierky. Doteraz museli organizátori zbierok predložiť kompletné vyúčtovanie do mesiaca po jej ukončení. To bolo podľa Igora Polakoviča často nereálne. "Hlavne, ak bol výnos určený na dlhodobejšie projekty a nie napríklad na jednorazovú pomoc," vysvetlil.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Májové Trochu inak v SND s Ondríkom aj s Jobusom
<< predchádzajúci článok
Závislosť na ruskom plyne by mohol znížiť bridlicový plyn