24hod.sk    Kultúra

20. júna 2016

Ústav experimentálnej onkológie SAV si pripomína 70. výročie založenia



Na snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave



Zdieľať
Na snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 20. júna (TASR) - Ústav experimentálnej onkológie (ÚEO) Biomedicínskeho centra (BMC) Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý si v tomto roku pripomína 70. výročie svojho založenia, dosiahol počas svojej existencie významné výsledky vo výskume. Úspešne spolupracuje s poprednými onkologickými inštitúciami na Slovensku a má širokú spoluprácu s vedcami v Európe i v zámorí.


"Svojimi výskumnými aktivitami v oblasti molekulárnej biológie a genetiky nádorových ochorení ústav prispel významnou mierou k zlepšeniu diagnostiky a liečby rakoviny. Vychoval mnoho renomovaných vedcov a lekárom na Slovensku priblížil princípy molekulárnej podstaty nádorových ochorení," konštatovala pri príležitosti jubilea ÚEO SAV členka vedeckej rady ústavu Soňa Čierniková. Súčasne vyzdvihla, že výsledkom dlhodobej a intenzívnej spolupráce ÚEO SAV s dvoma významnými inštitúciami - Národným onkologickým ústavom a Onkologickým ústavom svätej Alžbety v Bratislave - je klinicky orientovaný výskum, ktorý zohráva dôležitú úlohu v boji proti rakovine. Ústav vydáva v anglickom jazyku medzinárodný vedecký časopis NEOPLASMA, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie vedecké časopisy vydávané na Slovensku.

"Na našom pracovisku boli etablované molekulárno-genetické metódy pre zistenie zvýšeného rizika rakoviny hrubého čreva a konečníka, prsníkov, vaječníkov a štítnej žľazy. Vypracované postupy boli odovzdané do klinickej praxe, kde slúžia na včasné odhalenie predispozície k nádorovému ochoreniu," uviedla Čierniková.

Ústav experimentálnej onkológie sa počas 70 rokov svojho pôsobenia zaradil medzi svetom uznávané pracoviská. Je členom výberovej Organizácie európskych onkologických ústavov, kde sa koordinuje onkologický výskum v Európe. V minulosti ústav úzko spolupracoval s medzinárodnou Úniou boja proti rakovine (ÚICC) a so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) najmä pri sledovaní vývoja chorobnosti a úmrtnosti na zhubné nádory.

"Vedeckí pracovníci ústavu spolupracujú s vedcami z USA, Belgicka, Švédska, Veľkej Británie, Nórska, Fínska, Nemecka, Talianska, Holandska, Francúzska, Rakúska, Švajčiarska i Brazílie. Vedci zo SR spolupracujú napríklad s onkologickými výskumnými pracoviskami v Bethesde v USA, v Manchestri vo Veľkej Británii, s Univerzitou v Stockholme a inými. Spolupráca sa realizuje formou pracovných stáží a spoločných bilaterálnych a multilaterálnych grantových projektov," vysvetlila vedecká tajomníčka ÚEO SAV Alena Gábelová.

Ako ďalej uviedla, mnohí vedeckí pracovníci jubilujúceho ústavu boli, alebo sú zapojení do riešenia rôznych projektov a programov Európskej únie, či pôsobia v redakčných radách medzinárodných vedeckých časopisov a sú nositeľmi radu domácich a medzinárodných ocenení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/ustav-experimentalnej-onkologie-sav-si-pripomina-70-vyrocie-zalozenia-cl444156.html