Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. augusta 2016

ÚŠP: Pracovisko ŠTS v Banskej Bystrici nemá rozumné opodstatnenie



Existencia pracoviska Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici nemá žiadne rozumné opodstatnenie. Uvádza sa to v správe o činnosti Úradu ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava/Banská Bystrica 7. augusta (TASR) – Existencia pracoviska Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici nemá žiadne rozumné opodstatnenie. Uvádza sa to v správe o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) za rok 2015, ktorú Národnej rade SR predkladá špeciálny prokurátor.


"Z hľadiska organizačného je najväčším problémom existencia pracoviska Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici, kde sú realizované všetky úkony sudcu pre prípravné konanie a veľká časť hlavných pojednávaní. Vzhľadom na to musia prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry prakticky každodenne cestovať do Banskej Bystrice a v prípade viacdenných hlavných pojednávaní sa tam musia aj ubytovať. Ide o zjavne nehospodárne nakladanie so štátnymi finančnými prostriedkami a zároveň dochádza aj k veľkým časovým stratám, pretože prokurátori presedia v autách veľa času, ktorý nemôžu venovať svojej práci," uvádza vo svojej správe okrem iného špeciálny prokurátor.

Prokurátori ÚŠP vykonávajú prokurátorský dozor aj vo viacerých veciach, ktoré nepatria do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu a zúčastňujú sa tak i veľkého množstva hlavných pojednávaní na všeobecných súdoch po celom Slovensku.

"Celkom špecifickým problémom v činnosti ÚŠP je existencia značného počtu skupinových vecí, kedy je podaná obžaloba na viacero obvinených. Dochádza potom k situácii, že na hlavnom pojednávaní proti jednému prokurátorovi stojí veľký počet obžalovaných (aj viac ako desať) a ich obhajcov. Prokurátor musí vykonávať dôkazy, ktoré navrhol a zároveň reagovať na prípadné zmeny v dôkaznom stave. Pre jedného prokurátora je to niekedy nadľudský výkon, zvlášť v situácii, keď v takýchto veciach bývajú hlavné pojednávania obvykle organizované v troj- až štvordňových blokoch niekoľko týždňov po sebe," upozornil špeciálny prokurátor.

Prax si tak podľa neho vynútila, aby na takéto pojednávanie chodili dvaja prokurátori. "Nejde o ideálne riešenie, pretože vypomáhajúci prokurátor si musí taktiež naštudovať relevantné časti spisu a v priebehu súdneho konania nemôže pracovať na svojich prípadoch," uzatvoril špeciálny prokurátor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Sninskom kaštieli vystavia diela, ktoré zachytávajú krásu Polonín
<< predchádzajúci článok
Polícia upozorňuje na technickú poruchu na železničných priecestiach