Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júna 2007

Usmieva sa nad aktivitami opozície pri poslaneckej imunite



Predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi sa nepozdávajú aktivity opozície v otázke zmeny poslaneckej imunity. "Musím sa pousmiať nad podivným spôsobom, akým chcú opoziční poslanci zmenu ...



Zdieľať

BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) - Predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi sa nepozdávajú aktivity opozície v otázke zmeny poslaneckej imunity. "Musím sa pousmiať nad podivným spôsobom, akým chcú opoziční poslanci zmenu pripraviť. Je mi ľúto, že aktivity dnešnej opozície, ktorá vládla osem rokov, prichádzajú až dnes a nenachádzali porozumenie, keď sme boli v opozícii my," uviedol predseda parlamentu.

Zmeny definovania poslaneckej imunity a rokovacieho poriadku budú podľa Pašku predmetom prvého zasadnutia Stálej komisie pre Ústavu SR a Rokovací poriadok, ktoré sa uskutoční po 10. júni. "Cieľom Stálej komisie pre Ústavu a Rokovací poriadok bude dosiahnuť také znenie, ktoré nájde potrebnú ústavnú väčšinu v pléne NR SR," uviedol Paška.

Poslanec za KDH Daniel Lipšic a predstavitelia opozície, ktorí spochybnili zmysluplnosť fungovania takejto komisie, teraz dokazujú podľa Pašku opak. "Čo sa týka konštruktívnej odbornej diskusie, dvere pre opozičných poslancov sú stále otvorené. Veľmi radi si vypočujeme názory nielen pána Lipšica, ale aj odborníkov, ktorých nominuje opozícia,“ uviedol predseda NR SR.

Zúžiť imunitu poslancov len na výroky a hlasovanie v parlamente je cieľom návrhu ústavného zákona, ktorý do parlamentu predložili na júnovú parlamentnú schôdzu poslanci Tomáš Galbavý, Lucia Žitňanská (obaja SDKÚ-DS), Gyula Bárdos (SMK), Pavol Hrušovský, Daniel Lipšic a Vladimír Palko (všetci KDH). Opoziční poslanci navrhujú, aby na trestné stíhanie poslanca a na jeho zadržanie, ak bol pristihnutý pri páchaní trestného činu, nebol potrebný súhlas Národnej rady SR, pri sudcoch súhlas Ústavného súdu SR. Imunita podľa predkladateľov totiž nemôže chrániť poslancov a sudcov pred trestným stíhaním vo veciach, ktoré s ich poslaneckou a sudcovskou činnosťou nesúvisia. Cieľom predloženej novely je ponechať imunitu poslancom len za hlasovanie v parlamente, za výroky prednesené v NR SR a u sudcov za ich rozhodovaciu činnosť. Naďalej by mal byť potrebný súhlas NR SR, prípadne ústavného súdu, na vzatie poslanca či sudcu a generálneho prokurátora do väzby. Podľa poslanca Lipšica ide o identický text návrhu, ktorým sa parlament zaoberal už v októbri minulého roka.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Kremnici chcú ťažiť, ale vybudovať aj úpravňu uránovej rudy
<< predchádzajúci článok
Mušarráf sprísňuje podmienky pre činnosť médií