Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. novembra 2017

USA zvažujú sankcie voči jednotlivcom za násilie v Mjanmarsku



Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson.



Zdieľať
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. Foto: TASR/AP
Nepjito 15. novembra (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v stredu v Mjanmarsku vyhlásil, že Spojené štáty sú hlboko znepokojené "dôveryhodnými správami" o násilnostiach páchaných bezpečnostnými zložkami v Mjanmarsku.


Na spoločnej tlačovej konferencii s mjanmarskou líderkou Aun Schan Su Ťij v meste Nepjito Tillerson spresnil, že USA zvažujú uvalenie cielených sankcií voči jednotlivcom, ak sa preukáže, že sú zodpovední za skutky, ktoré Spojené štáty považujú za neprijateľné. Dodal však, že nie je za uvalenie ekonomických reštrikcií na celú krajinu.

Vyzval tiež na nezávislé vyšetrovanie humanitárnej krízy, počas ktorej tisíce moslimov z etnika Rohingov ušli z Mjanmarska do susedného Bangladéša.

Tillerson sa počas návštevy v Mjanmarsku stretol aj s tamojším vysokopostaveným veliteľom Min Aun Hlainom, ktorý velí operáciám v Jakchainskom štáte, odkiaľ utekajú rohinskí moslimovia.

Tillersonova jednodňová návšteva v Mjanmarsku sa koná v čase, keď sa objavili "presvedčivé dôkazy" o tom, že na Rohingoch v Jakchainskom štáte je páchaná genocída.

V správe amerického Múzea holokaustu a ľudskoprávnej organizácie Fortify Rights sa totiž uvádza, že existujú "dôkazy" o genocíde proti Rohingom.

Autori správy obviňujú bezpečnostné sily i radových civilistov z hromadného zabíjania vrátane upaľovania obetí - dokonca dojčiat - zaživa, znásilňovania a iných násilností. Obe organizácie vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby pristúpilo k činom a neobmedzovalo sa len na odsudzovanie násilností v Mjanmarsku, v opačnom prípade totiž podľa nich hrozí ďalšie masové zabíjanie.

Mjanmarská armáda doteraz všetky obvinenia z útokov voči Rohingom a z ich vyháňania odmieta. Priznáva, že v ozbrojených zrážkach moslimských povstalcov s vládnymi silami v Jakchainskom štáte prišlo o život 376 "teroristov". Tvrdí však, že vládni vojaci nikdy "nezaútočili na nevinných Bengálcov", ako v Mjanmarsku vládne úrady a budhistická väčšina volajú moslimských Rohingov.

Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám. Od konca augusta pred nimi do susedného Bangladéša ušlo okolo z 600.000 Rohingov.

V radoch budhistickej väčšiny v Mjanmarsku vládne presvedčenie, že Rohingovia sa do ich krajiny prisťahovali ilegálne z Bangladéša. V Mjanmarsku žijú už po niekoľko generácií, ale napriek tomu tam nemajú štatút národnostnej menšiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rezort zdravotníctva rozdelil peniaze na obnovu nemocníc
<< predchádzajúci článok
Kechnec: Americký veľvyslanec sa zaujímal o Európsku integrovanú školu