Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. januára 2016

USA: Senát neschválil zákon sprísňujúci pravidlá pre utečencov



Barack Obama, archívne foto



Zdieľať
Barack Obama, archívne foto Foto: TASR/AP
Washington 21. januára (TASR) - Americký Senát neschválil v stredu pomerne tesným počtom hlasov návrh zákona, ktorý by spôsobil spomalenie prílevu utečencov zo Sýrie a Iraku do Spojených štátov. Informovala o tom agentúra Reuters.


Na schválenie návrhu zákona bolo v 100-člennom Senáte potrebných 60 hlasov. Hlasovalo zaň však len 55 senátorov, proti ich bolo 43. Zákon podporili všetci republikánski a tiež dvaja demokratickí senátori.

V súlade so zmieneným návrhom zákona, ktorý už 19. novembra schválila Snemovňa reprezentantov, by Spojené štáty museli jednotlivo preveriť každého utečenca zo Sýrie či Iraku. Až keď by sa uistili, že nepredstavuje bezpečnostnú hrozbu, mohli by ho vpustiť do krajiny.

Takéto prísnejšie opatrenia sú podľa republikánov nevyhnutné na zaistenie bezpečnosti Američanov, a mohli by zabrániť potenciálnym útokom zo strany Islamského štátu či iných militantných skupín.

Proti návrhu zákona sa ostro zasadzovali demokrati, pričom ho označovali za útok na ľudí utekajúcich pred vojnou. Na ich strane bol tiež americký prezident Barack Obama, ktorý sa v prípade schválenia zákonu oboma komorami Kongresu vyhrážal jeho následným vetovaním.

Obama spolu s väčšinou demokratov tvrdil, že systém v USA je už bezpečný a Spojené štáty by nemali upúšťať od svojej tradície prijímania utečencov.

Reuters dodal, že Spojené štáty doposiaľ prijali oveľa menej spomedzi miliónov Sýrčanov a Iračanov utekajúcich pred vojnou než napríklad viaceré európske krajiny. Obama ešte vlani avizoval, že v roku 2016 prijme USA 10.000 sýrskych utečencov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo Vietname sa začal osemdňový zjazd vládnucej Komunistickej strany
<< predchádzajúci článok
Vírus Zika môže postihnúť až 700.000 ľudí, varuje kolumbijská vláda