Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2012

USA sa pripravujú na politický boj pred fiškálnym útesom



Americký prezident a zákonodarcovia sa pripravujú na posledný politický boj pred prepadom cez "fiškálny útes", ktorý by na budúci rok mohol poslať ekonomiku USA do recesie. ...



Zdieľať
barack obama WASHINGTON 28. decembra (WEBNOVINY) - Americký prezident a zákonodarcovia sa pripravujú na posledný politický boj pred prepadom cez "fiškálny útes", ktorý by na budúci rok mohol poslať ekonomiku USA do recesie.


Prezident Barack Obama a viceprezident Joe Biden sa v piatok v Bielom dome stretnú s predstaviteľmi oboch strán politického spektra a pokúsia sa oživiť rozhovory o tom, ako sa vyhnúť naplánovanému zvýšeniu daní a škrtom v rozpočte.

Kongres zvolal na nedeľu mimoriadne zasadnutie, aby v prípade dohody mohol hneď konať. Členovia Snemovne reprezentantov by pritom mali byť pripravení na pokračovanie schôdze až do 2. januára, informoval líder republikánskej väčšiny v Kongrese Eric Cantor. Americké akciové trhy v reakcii na to prudko posilnili, keďže investori sa držia nádeje na dohodu na poslednú chvíľu. Aj čiastková dohoda o daniach, ktorá by ďalšie otázky odsunula na neskôr, by mohla stačiť na upokojenie trhov.

Americkí politici sú však naďalej rozdelení najmä v otázke zvýšenia daní pre bohatých Američanov s cieľom znížiť rozpočtový deficit. V najbližších dňoch tak možno očakávať tvrdé vyjednávanie o konkrétnych číslach alebo politické divadlo, keď sa strany budú snažiť zbaviť zodpovednosti, ak sa dohoda nepodarí.

Podľa prieskumu agentúry Reuters Američania v súčasnosti z hroziacej finančnej krízy obviňujú skôr republikánov v Kongrese než demokratov alebo prezidenta. Najviac z nich však vinu pripisuje "všetkým z nich".

Ako "fiškálny útes" sa označuje zvýšenie daní v hodnote 500 mld. USD a rozpočtové škrty za ďalších 100 mld. USD, ktorých cieľom je zníženie štátneho deficitu USA o polovicu. Opatrenia boli schválené už dávnejšie a do platnosti vstúpia v januári. Analytici a ekonómovia však varujú, že by mohli uvrhnúť krajinu do recesie.

Plán sa všeobecne považuje za zlý nápad a vznikol najmä ako prostriedok tlaku na politikov, aby prišli s lepším riešením. Ak sa však prezident s Kongresom nedohodnú do konca roka, plán automaticky vstúpi do platnosti a jeho dôsledky pocítia americké domácnosti aj firmy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stredoafrickú republiku sužujú povstalci, kontrolujú mestá
<< predchádzajúci článok
V piatok sa bude šmýkať, hory potrápi búrlivý vietor