06. januára 2018
Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump Foto: TASR/APNew York 6. januára (TASR) - Piatkové mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o protestoch v Iráne ukázalo Teheránu, že
"svet bude sledovať" jeho kroky, uviedla americká veľvyslankyňa pri svetovej organizácii Nikki Haleyová. Zástupcovia Ruska a viacerých ďalších krajín však vyhlásili, že medzinárodné spoločenstvo sa nemá čo miešať do tamojších demonštrácií.
Spojené štáty zvolali zasadnutie BR OSN po tom, ako vyjadrili morálnu podporu protivládnym protestujúcim v Iráne počas týždňa demonštrácií a protidemonštrácií v islamskej republike, píše agentúra AP.
Prezident USA Donald Trump a členovia jeho vlády vyzdvihli protivládnych demonštrantov ako ľudí, ktorí sa postavili represívnemu a skazenému režimu, snažiacemu sa ich umlčať.
"Svet by mal chváliť ich odvahu" a zosilniť ich odkaz, uviedla Haleyová. Iránske protesty vykreslila ako otázku ľudských práv, ktorá môže prerásť do medzinárodného problému.
"Iránsky režim je teraz upozornený: svet bude sledovať, čo robíte," vyhlásila.
Rusko a Irán však ostro kritizovali, že USA zaťahujú najmocnejší orgán OSN do vnútroštátnej záležitosti.
"Spojené štáty zneužívajú platformu Bezpečnostnej rady," povedal ruský veľvyslanec Vasilij Nebenzia, ktorého krajina má blízke vzťahy s Iránom.
"Nech si Irán vyrieši vlastné problémy."
Zástupcovia viacerých ďalších krajín v BR OSN, od Číny po
"nováčika" Rovníkovú Guineu, vyjadrili pochybnosti, či je táto rada správnym fórom pre túto otázku.
Britský veľvyslanec Matthew Rycroft pred zasadnutím podporil v tomto smere USA, keď povedal, že je úlohou BR OSN posúdiť, či by sa takáto situácia mohla stať hrozbou pre mier a bezpečnosť vo svete.
Francúzsky veľvyslanec Francois Delattre vyzval na opatrný prístup:
"Áno, samozrejme, ostražitosti a výzve na úplné dodržiavanie slobody prejavu, no nie využívaniu tejto krízy zvonka - pretože by to len posilnilo extrémy, čo je presne to, čomu sa chceme vyhnúť," zdôraznil.
Irán zažíva od konca decembra vlnu protestov proti ekonomickej politike vlády, na ktorých však zaznievajú i politické požiadavky. Násilné zrážky si vyžiadali najmenej 21 mŕtvych a ďalšie stovky osôb zadržala polícia. Iránski predstavitelia tvrdia, že protesty utíchajú, pričom v posledných dňoch sa konali aj provládne demonštrácie.
Iránsky generálny prokurátor Mohammad Džafar Montazerí vo štvrtok tvrdil, že
"hlavným projektantom" demonštrácií je predstaviteľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). A iránsky veľvyslanec pri OSN Gholámalí Chošrú - ktorého krajina nie je členom BR OSN, avšak pozvali ju na piatkové zasadnutie - povedal, že protesty
"priamo podnecovali zahraničné sily vrátane prezidenta Spojených štátov".
Trumpova vláda poprela, že by bola nejako zapletená do iránskych demonštrácií, s tým, že vypukli úplne spontánne. CIA sa k záležitosti odmietla vyjadriť.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR