Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. novembra 2007

USA nevydajú Chemického Alího, kým sa nevyrieši právny spor



Americké jednotky nevydajú Iračanom Chemického Alího a dvoch spolupracovníkov exprezidenta Saddáma Husajna odsúdených na smrť za genocídu Kurdov, pokiaľ sa nevyrieši právny spor s irackou vládou. ...



Zdieľať

BAGDAD 12. novembra (WEBNOVINY) - Americké jednotky nevydajú Iračanom Chemického Alího a dvoch spolupracovníkov exprezidenta Saddáma Husajna odsúdených na smrť za genocídu Kurdov, pokiaľ sa nevyrieši právny spor s irackou vládou. V pondelok to vyhlásilo americké veľvyslanectvo v Bagdade v reakcii na kritiku premiéra Núrího al-Málikího. "Stále tu existujú značné rozdiely v pohľade na právne a procedurálne kroky potrebné na vykonanie trestu smrti udeleného irackým tribunálom," povedala hovorkyňa veľvyslanectva USA Mirembe Nantongová. Koaličné jednotky budú podľa nej odsúdených zadržiavať, kým sa táto vec nevyrieši.

Komplikujúcou záležitosťou je, že dvaja členovia prezidentskej rady, prezident Džalál Talabání, ktorý je Kurd, a sunnitský viceprezident Tárik al-Hašímí, odmietli podpísať nariadenie o poprave. Americká armáda uviedla, že nevydá odsúdených, kým nebude rozhodnutie o poprave riadne schválené. Premiér Núrí al-Málikí Američanov v nedeľu ostro kritizoval. "Sme presvedčení, že zákon sa musí naplniť a že títo (traja) budú vydaní súdnemu systému. Rozsudky musia byť vykonané," uviedol al-Málikí. Americké veľvyslanectvo podľa neho zohralo v tejto veci "poľutovaniahodnú úlohu".

Alí Hassan al-Madžíd, známy ako Chemický Alí, Sultan Haším al-Taí, Saddámov minister obrany, a Hussajn Rašíd al-Tikrítí, zástupca veliteľa operácií za éry zosadeného irackého prezidenta, dostali trest smrti obesením 24. júna. Súd ich uznal vinnými za vyvraždenie tisícok Kurdov počas vojenskej operácie Anfal v roku 1988. Podľa irackých zákonov mali byť popravení 4. októbra, teda tridsať dní po rozsudku irackého Najvyššieho súdu. Al-Málikí si však neželal, aby sa popravy uskutočnili počas posvätného moslimského mesiaca ramadán, ktorý sa skončil 15. októbra. Viac ako mesiac po termíne rozsudky nevykonali a obhajcovia teraz tvrdia, že ak nebol právny termín dodržaný, poprava by bola nelegálna. Al-Málikí ustanovil výbor na vyšetrenie právneho problému.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BSK je pripravený na zimu
<< predchádzajúci článok
Poslanci SNS navrhujú zabezpečiť poštovú výhradu