USA by sa mali Afgancom najprv ospravedlniť, potom vyšetrovať, povedal Gates
Keď Spojené štáty americké čelia obvineniam afganskej vlády zo smrti alebo zranenia civilistov počas leteckých útokov v krajine, mali by sa v prvom rade ospravedlniť a až potom vyšetrovať. Uviedol ...
LONDÝN 18. septembra (WEBNOVINY) - Keď Spojené štáty americké čelia obvineniam afganskej vlády zo smrti alebo zranenia civilistov počas leteckých útokov v krajine, mali by sa v prvom rade ospravedlniť a až potom vyšetrovať. Uviedol to vo štvrtok americký minister obrany Robert Gates. Minister sa v Londýne zúčastňuje na zasadnutí šéfov Severoatlantickej aliancie (NATO), zameranom na možnosti prekonania povstaleckého násilia v Afganistane ako aj výcvik afganských bezpečnostných síl.
Gates pricestoval do Veľkej Británie z Afganistanu, kde s afganskými lídrami a americkými veliteľmi hovoril o prípadoch náhodných civilných obetí amerických leteckých útokov. Na tlačovej konferencii v Kábule Gates uviedol, že je čas na nový prístup. "Myslím si, že pre nás je kľúčové v týchto zriedkavých prípadoch, keď urobíme chybu, aby sme sa rýchlo ospravedlnili, rýchlo kompenzovali obete a potom vyšetrovali," povedal Gates novinárom na poľnom letisku v Bagrame.
V Kábule vyjadril Gates "osobnú ľútosť" afganskému ľudu za americké letecké útoky, pri ktorých zahynuli civilisti, a uviedol, že sa bude usilovať o zlepšenie ich presnosti. "Afganskému ľudu som vyjadril úprimnú sústrasť a osobnú ľútosť za straty nevinných životov v dôsledku koaličných leteckých útokov," povedal po stretnutí s afganským prezidentom Hámidom Karzajom.
Na londýnskej schôdzke majú ministri obrany NATO prediskutovať okrem situácie v Afganistane aj reakciu aliancie na ruský vojenský zásah v Gruzínsku minulý mesiac. Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer a vyslanci zo všetkých 26 členských štátov boli tento týždeň v Gruzínsku. Scheffer uviedol, že ruské tanky a vojsko nemôžu zabrániť vstupu Gruzínska do aliancie, priznal vnútorne nezhody aliancie týkajúce sa časového rámca integrácie postsovietskej republiky.
SITA/AP