10. októbra 2015
Ilustračné foto. Foto: TASR/APWashington 10. októbra (TASR) - Predstavitelia rezortov obrany Spojených štátov a Ruska hovorili dnes o bezpečnosti leteckých operácií v Sýrii počas videokonferencie, ktorá trvala 90 minút. Oznámilo to americké ministerstvo obrany.
"Rozhovory boli profesionálne a sústredili sa úzko na zavedenie konkrétnych bezpečnostných postupov," uviedol Pentagón v tlačovom vyhlásení, podľa ktorého na rozhovoroch
"došlo k pokroku" a USA súhlasili s ďalšími rokovaniami s Ruskom v
"blízkej budúcnosti", informovala agentúra Reuters.
Po nedávnom spustení ruských náletov v Sýrii sa objavili obavy z možných kolíznych situácií s lietadlami Spojenými štátmi vedenej koalície, ktorá bombarduje ciele teroristickej skupiny Islamský štát (IS) v Sýrii i susednom Iraku. Podľa Pentagónu už najmenej jedno americké lietadlo muselo zmeniť kurz, aby sa nedostalo do nebezpečnej blízkosti ruských lietadiel.
Ministerstvo obrany USA v noci nadnes oznámilo, že dostalo z Ruska oficiálnu odpoveď na svoj návrh začať rokovania s cieľom zaručiť bezpečnosť leteckých operácií v Sýrii a že bilaterálne rokovania by sa mohli konať už počas tohto víkendu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR