ÚS SR bude rozhodovať o volebných kauciách, potvrdil Skybjak
Ústavný súd (ÚS) SR bude začiatkom roka rozhodovať o návrhu generálneho prokuratúra Dobroslava Trnku o volebných kauciách. Agentúre SITA to potvrdil hovorca súdu Jozef Skybjak. Presný termín ...
BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) - Ústavný súd (ÚS) SR bude začiatkom roka rozhodovať o návrhu generálneho prokuratúra Dobroslava Trnku o volebných kauciách. Agentúre SITA to potvrdil hovorca súdu Jozef Skybjak. Presný termín zatiaľ nie je známy.
Trnka sa súdu pýta, či nie je povinnosť kandidujúcich subjektov skladať predvolebné kaucie protiústavná. Túto povinnosť namieta v zákonoch, ktoré sa týkajú volieb do parlamentu, európskeho parlamentu a orgánov samospráv. Tvrdí, že povinnosť zložiť kauciu znevýhodňuje kandidátov alebo politické strany, ktoré nemajú dostatok prostriedkov. "Právna úprava znemožňuje slobodnú súťaž politických síl, pretože do tejto súťaže s právom byť volený pripúšťa iba tých občanov, ktorí sú podporovaní dostatočne ekonomicky silnou politickou stranou alebo politickým hnutím," píše v návrhu Trnka. Ďalším problémom je podľa neho aj znemožnenie účasti odsúdeným na možnosti voliť a byť volený. "Nepriznanie volebného práva občanom Slovenskej republiky, ktorí sú vo výkone trestu odňatia slobody, nemá žiadnu podstatu ani zmysel," tvrdí Trnka.
"Ide o návrh prokurátora doručeného ÚS SR 18. decembra 2007," povedal Skybjak. Na ďalšie konanie ho prijali 13. februára. "Sudca spravodajca má v pláne predložiť návrh na rozhodnutie súdu začiatkom budúceho roka," informoval agentúru SITA Skybjak. Pre technicko-organizačnú prípravu volieb je potrebné, aby bol volebný zákon novelizovaný najmenej päť až šesť mesiacov pred samotným konaním volieb. Nestanovuje to ale žiadny predpis alebo pravidlo.
"Počkáme si na verdikt Ústavného súdu, ktorý bude pre nás záväzný," povedala serveru Aktuálne.sk Alena Koišová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra. Kauciu zaviedol rezort v roku 2004. Dovtedy musel politický subjekt ku kandidátnej listine pripojiť vyhlásenie, že má najmenej 10-tisíc individuálnych členov. Nemuseli to spĺňať politické subjekty, ktoré mali zastúpenie v parlamente na základe výsledkov predchádzajúcich volieb a mali v Národnej rade SR samostatný klub. Trnka serveru povedal, že kým ÚS SR nerozhodne o jeho podaní, v platnosti zostáva existujúca legislatíva. Kaucia sa politickému subjektu vráti, ak získa aspoň dve percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov v rámci SR alebo ak kandidátna listina politického subjektu nebola zaregistrovaná. Inak sa stáva súčasťou štátneho rozpočtu, pripomína Aktuálne.sk.
V budúcom roku čakajú občanov SR okrem volieb do EP aj voľby do vyšších územných celkov, hlasovanie o hlave štátu a doplňujúce voľby do územných samospráv. Štát plánuje do všetkých typov volieb investovať 686,9 milióna korún (22,8 mil. €).
SITA