Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. marca 2014

ÚS eviduje 34 extrémne dlho trvajúcich prípadov prieťahov



Ústavný súd Slovenskej republiky (ÚS) konštatoval za minulý rok extrémne zbytočné prieťahy okresných a krajských súdov v 34 nálezoch. Ide o konania, ktoré sa začali pred rokom 2000 a do 31. decembra ...



Zdieľať
sud KOŠICE 2. marca (WEBNOVINY) – Ústavný súd Slovenskej republiky (ÚS) konštatoval za minulý rok extrémne zbytočné prieťahy okresných a krajských súdov v 34 nálezoch. Ide o konania, ktoré sa začali pred rokom 2000 a do 31. decembra 2013 neboli ukončené. Informovala o tom hovorkyňa ÚS Anna Pančurová.


Kým za rok 2012 štatistiky ústavného súdu evidovali v tejto kategórii len 26 takýchto konaní, v období od 1. januára 2013 do 31. decembra 2013 konštatoval porušenie základného práva sťažovateľov na konanie bez zbytočných prieťahov a práva na prejednanie veci v primeranej lehote až v 34 nálezoch, v ktorých dĺžka konania bola 13 a viac rokov.

Najstaršie konanie má tridsať rokov

Dĺžka najstaršieho sporového konania, ktoré zaevidoval ústavný súd, je 30 rokov. Väčšina extrémnych prieťahov sa pohybuje v rozpätí 13 až 26 rokov. V 31 nálezoch išlo o konania okresných súdov a v troch nálezoch o konania krajských súdov.

Najstaršie sporové konanie, ktoré ústavný súd eviduje, je vedené na OS Bratislava III, ktoré sa začalo ešte v roku 1983. Ústavný súd nálezom priznal sťažovateľom v tejto veci najvyššie primerané finančné zadosťučinenie 30-tisíc eur.

Zisťujú aj príčiny prieťahov

Sťažovateľom bolo za extrémne prieťahy v roku 2013 ústavným súdom priznané celkové primerané finančné zadosťučinenie 214 900 eur. "Našou snahou je nielen registrovať prieťahy v súdnom konaní, ale aj zisťovať ich príčiny. Medzi subjektívne nedostatky všeobecných súdov v preskúmavaných prípadoch možno zaradiť okolnosti spočívajúce v osobe sudcu, ktorých pôvod býva v nedostatočnej odbornej príprave sudcu na pojednávanie, nedostatočnej príprave samotného pojednávania, neefektívnom vykonávaní procesných úkonov, nevyužívaním poriadkových opatrení, nedostatočné zistenie skutkového stavu prerokúvanej veci," ozrejmuje kľúčové zistenie predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková.

Ústavný súd nedisponuje oprávnením podať návrh na začatie disciplinárneho konania, ale oznamuje tieto skutočnosti ministerstvu spravodlivosti i jednotlivým predsedom súdov, ktorí by mali z toho vyvodiť zodpovednosť voči konkrétnym sudcom.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V karnevalovom sprievode v Bolívii zomreli štyria ľudia
<< predchádzajúci článok
Svätoantonský hajnal pripomenul, že sa končí obdobie fašiangov