KOŠICE 1. februára (WEBNOVINY) – Ústavný súd SR (ÚS) dodnes nerozhodol vo veci podania skupiny fyzických osôb, ktorá namietala porušenie svojho základného práva tým, že NR SR svojím uznesením z 11. mája 2005 vyslovila súhlas so Zmluvou o Ústave pre Európu bez toho, aby v súlade s Ústavou SR vypísala referendum.
Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚS Viera Horniaková, verejné pojednávanie, pôvodne stanovené
na 11. decembra 2007, bolo z procesných dôvodov zrušené. „Niektorí z 13 navrhovateľov totiž neboli zastúpení právnym zástupcom, čo je prekážkou v ďalšom postupe. Ústavný súd preto opätovne vyzval navrhovateľov, aby doplnili chýbajúce splnomocnenia s upozornením, že ak tak neurobia, bude konanie vo vzťahu k nim zastavené. Ústavný súd pripravuje vytýčenie ďalšieho termínu verejného pojednávania v tejto veci na koniec februára,“ informovala Horniaková.
Podľa navrhovateľov NR SR porušila ich základné právo zúčastňovať sa na správe vecí verejných tým, že vyslovila súhlas so Zmluvou o Ústave pre Európu bez toho, aby v súlade s Ústavou SR schválila ústavný zákon o vstupe SR do štátneho zväzku s inými štátmi potvrdením v referende. Sťažovatelia sa na ÚS obrátili 11. júla 2005 a žiadali zrušiť napadnuté uznesenie ako aj vydanie predbežného opatrenia o pozastavení účinnosti napadnutého uznesenia. ÚS prijal ich sťažnosť na ďalšie konanie 14. júla 2005 a vyhovel ich návrhu na pozastavenie účinnosti napadnutého uznesenia NR SR.
Pôvodný návrh euroústavy nevstúpil do platnosti, pretože ju neschválili v referende Francúzsko a Holandsko. V súčasnosti sa začal ratifikačný proces o novej Lisabonskej zmluve. V tejto súvislosti Občianska konzervatívna strana (OKS) vyzýva parlamentné strany, aby rozhodovanie o Lisabonskej zmluve odložili, kým ÚS nerozhodne, akým spôsobom mala byť ratifikovaná neúspešná euroústava. Nová zmluva je s euroústavou takmer totožná. OKS si myslí, že ak bolo nutné referendum o euroústave, to isté by platilo aj na Lisabonskú zmluvu. "Právne dôsledky Lisabonskej zmluvy sú takmer identické s právnymi dôsledkami euroústavy. Ak bola ratifikácia euroústavy bez referenda v rozpore s Ústavou SR, takmer určite by protiústavnou bola aj ratifikácia Lisabonskej zmluvy bez referenda," uviedla OKS. Rozhodnutie o tejto otázke prináleží ÚS. Preto by bolo žiaduce, aby parlament počkal, kým ÚS nerozhodne, či sa o euroústave nemalo rozhodovať referendom.