Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

14. marca 2007

Úroveň softipáckych školiteľov je nespochybniteľná



Za približne tri roky overovania digitálnej gramotnosti a priznávania certifikátu ECDL /Európsky vodičský preukaz na počítače/ prešlo cez akreditované školiace a overovacie pracoviská spoločnosti ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. marca (WN/PR) - Za približne tri roky overovania digitálnej gramotnosti a priznávania certifikátu ECDL /Európsky vodičský preukaz na počítače/ prešlo cez akreditované školiace a overovacie pracoviská spoločnosti SOFTIP viac ako tisíc osôb.

Kým v septembri 2004 SOFTIP začínal s dvomi akreditovanými skúšobnými komisármi a jednou certifikovanou skúšobnou miestnosťou v Banskej Bystrici, ešte do konca roka si vybudoval ďalšie tri, rozmiestnené po celej SR. Vrátane ich „doplnenia“ ďalšími certifikovanými skúšobnými komisármi. Dnes ich má celkovo jedenásť.
Správne totiž predpokladal, že certifikovanie digitálnej gramotnosti programom ECDL sa v krátkom čase stane bežnou požiadavkou nielen v štátnych, ale aj vo viacerých súkromných organizáciách. A že teda musí prípravné školenia a aj testovanie ECDL zaradiť do svojich štandardných služieb. Nehovoriac o tom, že financovanie certifikácie ECDL sa dá riešiť aj cez štrukturálne fondy EÚ.
Výsledkom symbiózy takéhoto dopytu s ponukou je fakt, že v súčasnosti SOFTIP preškoľuje a testuje už viac ako 500 ľudí za rok, čo sú už stovky a tisíce odučených hodín, preverených tisíce testov.
O čom svedčia tieto údaje? Nepochybne sú priamym dôkazom kvality výučby, ktorá sa účastníkom školení ECDL v spoločnosti SOFTIP dostáva. Bol som prekvapený, keď mi pracovníčky MPSVR SR, generácia tridsiatničok vo februári tvrdili, že pri školení na ktorýkoľvek z vybraných modulov ich softipácki lektori prekvapili „prezradením“ minimálne troch úplne nových vecí, digitálnych úkonov, s ktorými sa v dovtedajšej praxi a ani pri dovtedajšom vzdelávaní vôbec nestretli. Aj v tom videli jednoznačný zmysel certifikácie a prípravy na ňu. Dodali, že technická úroveň softipáckych školiteľov je naozaj nespochybniteľná, prednášky stručné, jasné, zrozumiteľné a hlavne záživné. Opakovanému absolvovaniu niečoho takého by sa údajne nebránili, možno by však stálo za úvahu, kvôli tempu preškoľovania, digitálne slabším sa venovať v osobitných skupinách.
Pravdu povediac, toto však už nie je vecou SOFTIPu. To už je vec ich zamestnávateľa, ktorý si na preškoľovanie svojich zamestnancov pripraví projekt. Môže ním dosiahnuť prípravu na testy modulov ECDL, môže ním osobitne riešiť úroveň všeobecnej počítačovej vzdelanosti svojich zamestnancov. Čiže i požiadavku osobitnej prípravy zdatných i menej zdatných.
Ak by si zamestnávateľ objednal takýto rozsah prípravy, ktorý je však už nad rámec štandardnej certifikácie ECDL, SOFTIP by mu ju dokázal zrealizovať.
Čo predstavuje systém ECDL /European Computer Driving Licence/ alebo európsky vodičský preukaz na počítač?
Systém ECDL je nadnárodnou iniciatívou /používa sa a rešpektuje v 137 krajinách, preložený je do 32 jazykov/, ktorá podporuje rozširovanie a zdokonaľovanie počítačovej gramotnosti a kvalifikovania jej úrovne. Vznikol na základe potrieb riešenia trhu práce so zisťovaním a preukazovaním schopností zvládnuť základné informačné technológie a taktiež ako odpoveď na potrebu ich jednotnej klasifikácie.
Počítačová gramotnosť sa v ECDL overuje pomocou medzinárodne uznávanej štandardizovanej metodiky na dôkladne definovanom okruhu vyžadovaných vedomostí a zručností. Ten je štrukturovaný do niekoľkých tematických oblastí. Absolventa programu ECDL sprevádza medzinárodne uznávaný doklad Index ECDL.
Systém ECDL obsahuje usmernenia aj pre overovanie gramotnosti zdravotne ťažko postihnutých uchádzačov.
Čo je to počítačová gramotnosť?
Ide o schopnosť efektívne využívať základné informačné technológie, čo sa preukazuje absolvovaním série štandardných testov a potvrdzuje vydaním Európskeho vodičského preukazu na počítač /Certifikátu ECDL/. Tento medzinárodne uznávaný doklad má časovo neobmedzenú platnosť. Overovacie skúšky a testy sa zostavujú z neverejnej Bázy otázok a odpovedí a absolvovať sa dajú len v akreditovaných testovacích centrách pod vedením akreditovaného skúšobného komisára.
Okruh základných vedomostí a zručností vymedzuje tzv. Sylabus ECDL v rámci 7 modulov:
1. Základy informačných technológií
2. Používanie počítača a správa súborov
3. Spracovanie textu /textový procesor/
4. Tabuľkový kalkulátor /tabuľkový procesor/
5. Databázový systém
6. Elektronická prezentácia
7. Informácie a komunikácia.
V prípade záujmu sa dá získať aj Osvedčenie ECDL Štart, ktoré sa udeľuje už po absolvovaní štyroch ľubovoľných modulov ECDL. Predpokladá sa, že do roku 2008 musí každý zamestnanec štátnej správy získať certifikát ECDL Štart.
O SOFTIPe
Spoločnosť SOFTIP patrí medzi najvýznamnejších dodávateľov moderných riešení v oblasti podnikových informačných systémov. Ako systémový integrátor zákazkových informačných systémov zaujíma významné postavenie na trhu Slovenska, ale i Českej republiky. Výrazný akcent na kvalitu a vysokú úroveň poskytovaných riešení a služieb dokumentujú viaceré významné ocenenia a zavedený systém manažmentu kvality podľa noriem ISO 9001:2000. V záujme maximálneho uspokojenia požiadaviek zákazníka sa SOFTIP vždy snaží o komplexný návrh riešení. V praxi to znamená, že dlhodobo a úspešne navrhuje a dodáva nielen softvérové riešenia, ale aj technickú a technologickú infraštruktúru na zodpovedajúcej kvalitatívnej úrovni a príslušné služby.
Kompetentnosť, spoľahlivosť a vysokú úroveň produkcie a služieb si SOFTIP upevňuje vytváraním strategických partnerstiev s renomovanými nadnárodnými IT spoločnosťami. V rokoch 2005 náš strategický partner, Microsoft, ocenil kvalitu vzájomných vzťahov udelením certifikátu Microsoft Gold Certified Partner, ktorého platnosť je predlžovaná a trvá dodnes. Minulý rok získal ďalší certifikát, Microsoft Industry Awards 2006 Winner.
V tomto roku SOFTIP podpísal významné partnerstvo s nadnárodnou spoločnosťou SAP.
SOFTIP, a.s. je členom IT Asociácie Slovenska a členom klubu Slovak Gold. Od roku 2004 má certifikát na systém manažérstva kvality podľa ISO 9001:2000 s platnosťou na kompletný rozsah podnikateľských činností. V roku 2005 bol, ako jedna z prvých slovenských IT firiem, posúdený a ohodnotený aj agentúrou CRA RATING AGENCY /stredoeurópska afilácia MOODY´S Investors Service/, na základe čoho mu bolo udelené ratingové ohodnotenie v „investičnom pásme“. V minulom roku získal Národnú cenu SR za kvalitu 2006.
Viac na http://www.softip.sk
Dr. Pavel Vitek, riaditeľ marketingu

SOFTIP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zemková podporuje názory z výzvy bývalých pracovníkov SRo
<< predchádzajúci článok
Celosvetový predaj Renaultu vo februári klesol o 4,6 percenta