Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. októbra 2016

Urnu s popolom Andrzeja Wajdu uložili na cintoríne v Krakove



Urna s popolom zosnulého svetoznámeho režiséra Andrzeja Wajdu je vystavená počas pohrebu v Krakove 19. októbra 2016. Andrzej Wajda zomrel 9. októbra 2016 večer vo veku 90 rokov. Urna s popolom bude uložená na krakovskom cintoríne, kde ...



Zdieľať
Urna s popolom zosnulého svetoznámeho režiséra Andrzeja Wajdu je vystavená počas pohrebu v Krakove 19. októbra 2016. Andrzej Wajda zomrel 9. októbra 2016 večer vo veku 90 rokov. Urna s popolom bude uložená na krakovskom cintoríne, kde je pochovaná jeho matka. Foto: TASR/AP
Krakov 20. októbra (TASR) - Stovky ľudí vrátane politikov, hercov a rodinných príslušníkov včera zaplnili gotickú dominikánsku Baziliku Sv. trojice v Krakove, smútiac za zosnulým velikánom poľského filmu, režisérom Andrzejom Wajdom.


Kovová urna s popolom zosnulého a jeho čiernobiely portrét boli umiestnené pri oltári baziliky z 13. storočia. V kostole boli poľský prezident Andrzej Duda, zahraniční diplomati, členovia rodiny zosnulého, herci i intelektuáli, informovala tlačová agentúra AP.

Nahlas boli prečítané listy od poľských filmárov Romana Polanského a Agnieszky Hollandovej, ako aj od bývalého prezidenta a zakladateľa Solidarity Lecha Walesu, ktorého boj proti komunistickému režimu inšpiroval Wajdu, aby o ňom nakrútil film nazvaný Walesa. Muž nádeje. Film získal na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes v roku 1981 najvyššie ocenenie - Zlatú palmu.

Wajdovu urnu s popolom uložili potom na historickom Salvátorskom cintoríne, kde je pochovaná aj jeho matka.

Wajdove filmy boli venované dramatickým okamihom v dejinách Poľska, používal ich na osvetlenie univerzálnych tém. Za komunistického režimu si našiel spôsob, ako hovoriť k verejnosti túžiacej po pravde a slobode bez toho, aby sa dostal do konfliktu s cenzormi. "Napísal, že jeho filmy, dokonca aj tie najtemnejšie, boli nakrútené pre Poliakov, ktorí by nielenže zomreli pre svoju vlasť, ale tiež budovali jej budúcnosť," vyhlásil o Wajdovi spisovateľ Henryk Wozniakowski.



Wajda nakrútil celkove vyše 40 filmov a štyri z nich boli nominované na Oscara: Zasľúbená krajina (1975) o ideáloch stratených v honbe za zbohatnutím, Slečny z Vlčian (1979) o zániku lásky, Človek zo železa (1981) o vzostupe protikomunistického hnutia Solidarita a Katyň (2007) o masakre tisícov predstaviteľov poľskej inteligencie sovietskou tajnou službou v roku 1940.

Wajda zomrel v nemocnici vo Varšave dňa 9. októbra vo veku 90 rokov, zopár mesiacov po dokončení filmu Powidoki (anglický festivalový názov Afterimage), ktorý Poľsko nominovalo na Oscara pre najlepší cudzojazyčný film. Ide o životopisný film avantgardného umelca Wladyslawa Strzemińského, ktorý bojoval proti totalitnej stalinskej ideológii.

Za celoživotné dielo dostal Wajda v roku 2000 čestného Oscara.

Po Wajdovi zostala jeho štvrtá manželka, scénografka a herečka Krystyna Zachwatoviczová, jeho bývalá tretia manželka, herečka Beata Tyszkiewiczová a dcéra Karolina, ktorú s ňou mal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Katka Knechtová zverejnila videoklip k singlu FEA
<< predchádzajúci článok
Svište vo Vysokých Tatrách začínajú pomaly zaspávať