Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. októbra 2015

Urbanisti vyzvali Smeru-SD na úpravy zákona o poplatku za rozvoj



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Tomáš Doboš
Bratislava 27. októbra (TASR) – Občianske združenie Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) vyzvalo poslancov Igora Chomu a Richarda Rašiho (Smer-SD), aby upravili návrh zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ktorý parlament prerokuje v druhom a treťom čítaní na novembrovej schôdzi. Zavedenie poplatku v navrhovanej podobe by podľa neho spôsobilo rast cien nových bytov o tisíce eur, netransparentnosť a podporu korupčného prostredia.


Primátori slovenských miest minulý týždeň odporučili poslancom navrhovaný zákon schváliť. IUR súhlasí s ich názorom, že poplatok môže priniesť zvýšenú kvalitu do rozvíjajúcich sa území. "Zákon by k tomu mohol prispieť, ale iba a výlučne v takom prípade, ak bude upravený pozmeňujúcimi návrhmi, keďže v predloženom znení by bol jeho dosah presne opačný," domnieva sa jeho výkonný riaditeľ Juraj Suchánek.

Najväčší problém vidí združenie v tom, že zákon bude znamenať dvojité zaťaženie najmä koncových spotrebiteľov. Keďže obec nebude povinná uskutočňovať z výnosov z poplatku konkrétne investície ako rozšírenie cesty či úpravu parku, ale ich realizácia bude podmienkou kolaudácie spoplatnenej stavby, môže tak podľa neho nastať situácia, že stavebník postaví infraštruktúru sám a ešte za ňu zaplatí aj poplatok obci.

Inštitút ďalej pripomenul, že návrh zákona neobsahuje žiadne transparentné mechanizmy a nekladie žiadne požiadavky na obce a mestá, aby tieto poplatky boli naozaj použité na rozvoj územia, v ktorom sa realizuje výstavba. "Výnos z poplatku by mohol byť použitý aj v inej mestskej časti. Napríklad pri výstavbe v Petržalke by peniaze zo zákonného poplatku mohli byť investované do zlepšenia infraštruktúry v Ružinove," upozornil Suchánek.

So svojimi návrhmi ako zlepšiť zákon preto IUR oslovil jeho predkladateľov. Združenie je presvedčené, že právna norma mala byť predložená až po dostatočnej odbornej príprave a spracovaní analýz vplyvov. "Podľa našich analýz by pri využití maximálnej sadzby poplatku cena nových bytov vzrástla aj o viac ako 5 %, čo by malo negatívny dosah na dostupnosť bývania," uzavrel Suchánek.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bavorsko kritizuje Rakúsko za postup v utečeneckej kríze
<< predchádzajúci článok
Kosovo dnes podpíše Stabilizačnú a asociačnú dohodu s EÚ