Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2018

Úrad verejného zdravotníctva varuje pred touto nebezpečnou kozmetikou



Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR opäť varuje pred nebezpečnou kozmetikou. Ide o očné tiene, mydlo v tvare koláčika, výrobok na bielenie pokožky pre mužov a farbu na ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
Bratislava 26. septembra (TASR) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR opäť varuje pred nebezpečnou kozmetikou. Ide o očné tiene, mydlo v tvare koláčika, výrobok na bielenie pokožky pre mužov a farbu na tetovanie. "Je možné, že uvedené výroby sa nachádzajú aj v Slovenskej republike," upozornil hlavný hygienik SR Ján Mikas.


Nebezpečné môžu byť očné tiene New Attractive Fashion Color značky Meis z Číny. V 4,5-gramovom balení výrobku v čiernej škatuľke s priehľadným vrchnákom bol prekročený povolený limit pre celkový počet mikroorganizmov.

ÚVZ varuje aj pred tuhým mydlom v tvare koláčika s mikulášskou červenou čiapkou Mini cupcake Santa's Hat značky TENTATION bulles de séduction z Holandska. "Výrobok pripomínajúci potravinu nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho zamenia s potravinou a v dôsledku toho ho môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehĺtať," varuje ÚVZ. Dôsledkom by tak podľa úradu mohlo byť ich dusenie sa, otrava, perforácia či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva.

Tretím produktom je výrobok na bielenie pokožky pre mužov Clairmen rovnomennej značky, ktorého krajina pôvodu je neznáma. Ide o výrobok v 500-mililitrovej plastovej fľaši, ktorý je nebezpečný pre koncentráciu látky kyselina kojová.

Dávať pozor si treba aj pri farbe na tetovanie Lining Black značky Intenze z USA. Výrobok v 29-mililitrovej čiernej plastovej fľaši totiž obsahuje aromatický amín, ktorý by sa nemal nachádzať v takýchto produktoch. Okrem toho v ňom bolo zistené prekročené povolené množstvo polycyklických aromatických uhľovodíkov.

Nebezpečné kozmetické výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Bulharsku, Francúzsku a v Nemecku. Výrobky boli ponúkané prostredníctvom internetových obchodov, na ktorých je problematické identifikovať, či ide o uvedenú výrobnú dávku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda: V oblasti ľudských práv došlo od roku 2014 k pozitívnym zmenám
<< predchádzajúci článok
Uznesenie odsudzujúce Sargentiniovej správu schvália najskôr v októbri