Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

14. júna 2011

Úrad rozhodnutím natrvalo zakázal ťažiť na Smrekovici



Obvodný úrad životného prostredia v Ružomberku vydal rozhodnutie, ktorým zakázal ťažbu lesných porastov na Smrekovici v Národnom parku Veľká Fatra, a to počas celého ...



Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) - Obvodný úrad životného prostredia v Ružomberku vydal rozhodnutie, ktorým zakázal ťažbu lesných porastov na Smrekovici v Národnom parku Veľká Fatra, a to počas celého kalendárneho roka. "Pod zámienkou ochrany lesa pred lykožrútom začal štátny podnik Lesy SR ťažiť na Smrekovici v apríli minulého roka, hoci výskyt lykožrútov zďaleka nedosahoval kalamitné premnoženie. Znie to až neuveriteľne, ale lesníci chybne posúdili pokles fyziologickej aktivity, čo je prirodzený prejav starnutia starých stromov, ako ich poškodenie lykožrútom, a preto sa rozhodli asanovať nielen tie, ale odlesnili aj ich široké okolie,“ uviedol lesník a ekológ Róbert Oružinský. Ako podotkol, smreky úctyhodných rozmerov a veku až 300 rokov prekonali stovky rojení podkôrneho hmyzu a preto ich vyťažením došlo aj ku genetickému poškodeniu tejto lokality.


Táto lokalita je navyše navrhovaná do najprísnejšej A zóny Národného parku Veľká Fatra. Územie Smrekovice je aj Územím európskeho významu a Chráneným vtáčím územím v rámci sústavy európskych chránených území NATURA 2000. Je útočiskom takých druhov ako medveď, vlk, rys, treťohorného reliktu - tetrova hlucháňa, ďatla bielochrbtého či špecialistu na lykožrútov - ďubníka trojprstého a ďalších. „To, že sa minulý a aj tento rok na Smrekovici ťažilo takým spôsobom, akého sme boli svedkami, a že úrady životného prostredia zakázali túto ťažbu až dodatočne, keď sa znivočilo zhruba 10 percent krásnej a vzácnej prírodnej lokality, je aj dôsledkom poslednej novely zákona o ochrane prírody z dielne predchádzajúceho parlamentu, ktorý účelovo znefunkčnil niektoré zásadné paragrafy v tomto zákone, aby uvoľnil ruky drevospracujúcej lobby,“ zhodnotil Oružinský.

Ako ekológ skonštatoval, v programovom vyhlásení súčasnej vlády sa uvádza, že považuje ochranu prírody za zásadnú oblasť pre celkový vývoj spoločnosti, no zatiaľ podľa neho neurobila nič pre to, aby urýchlene zaplátala aspoň tie najhoršie diery v zákone o ochrane prírody spôsobené ich predchodcami. Obáva sa, že kým bude schválená veľká novela zákona o ochrane prírody a krajiny pripravovaná ministerstvom životného prostredia, motorové píly, traktory či ťažobné lanovky stihnú v národných parkoch napáchať obrovské škody.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dánska ministerka v Nemecku o obnove hraničných kontrol
<< predchádzajúci článok
Regióny podľa Vážneho nemôžu rozvíjať malé letiská