01. októbra 2015
Ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver OndrášBratislava 1. októbra (TASR) - Odborníci na totalitný režim a činnosť komunistických tajných služieb sa zišli v Bratislave. Na medzinárodnej vedeckej konferencii diskutujú o činnosti československých spravodajských služieb v Rakúsku v rokoch 1945–1989. Konferencia potrvá do 2. októbra.
Organizuje ju Ústav pamäti národa v spolupráci s rakúskym Inštitútom Ludwiga Boltzmanna, českým Ústavom pre štúdium totalitných režimov a Veľvyslanectvom Rakúskej republiky na Slovensku. Koná sa v Bratislave v priestoroch Rakúskeho kultúrneho inštitútu.
"
Počas konferencie odborníci zamerajú svoju pozornosť na aspekty politickej, vojenskej či ekonomicko-hospodárskej a priemyselnej špionáže, ale aj politickej mediálnej propagandy," informoval predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.
Vo svojom príhovore zároveň skonštatoval, že "
chápadlá bývalej Štátnej bezpečnosti, ako mocenského a represívneho nástroja komunistického režimu v bývalom Československu, siahali ďaleko za hranice železnej opony". Pripomenul, že v čase studenej vojny bolo neutrálne Rakúsko dôležitým miestom stretu dvoch politických blokov.
História Rakúska ako operačného územia rôznych spravodajských služieb dostala po roku 1989 nové impulzy v podobe otvorenie archívov bezpečnostných zložiek bývalých socialistických krajín. To podnietilo nové výskumné aktivity a umožnilo skúmať nové aspekty a pohľady, uviedol kancelár a hovorca ÚPN Tibor Uljacký.
Dodal, že okrem aspektov politickej a vojenskej špionáže, pre ktorú bolo Rakúsko, ako miesto stretu oboch politických blokov studenej vojny veľmi dôležité, mieri aktuálny výskum aj na aspekty, ktorým sa doteraz nevenovala veľká pozornosť. "
Je pozitívne, že ÚPN je súčasťou tohto výskumu," uzavrel.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR