|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 22.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Zora
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
26. júna 2011
Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni: EURÓPA - Európske akciové trhy v pondelok uzatvorili na trojmesačnom minime. Burzu ťahali nadol ...
Zdieľať
Ilustračné fotoFoto: SITA, AP BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:
EURÓPA - Európske akciové trhy v pondelok uzatvorili na trojmesačnom minime. Burzu ťahali nadol rastúca neistota sprevádzajúca dlhovú krízu v eurozóne po odklade rozhodnutia o vyplatení ďalšej časti finančnej pomoci Grécku, ako aj hrozba zníženia úverového ratingu Talianska. Ministri financií eurozóny v pondelok vystupňovali tlak na Grécko a oznámili, že Atény môžu s uvoľnením 12 mld. eur počítať až po schválení dodatočných prísnych úsporných opatrení. K prehĺbeniu neistoty prispelo aj vyhlásenie Medzinárodného menového fondu, že svoj diel na ďalšej tranži úverového programu vyplatí Grécku až vtedy, keď bude mať istotu, že krajina plní reformný program a má zabezpečený prístup k financovaniu zo strany eurozóny.
Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,5 % na 1 081,19 bodu a uzatvoril najnižšie od polovice marca. Vo finančnom sektore utrpeli veľké straty talianske banky po tom, čo ratingová agentúra Moody's vyhlásila, že Taliansku môže znížiť úverový rating. Agentúra to zdôvodnila štrukturálnymi nedostatkami talianskej ekonomiky a pravdepodobným zvýšením úrokových sadzieb v eurozóne, čo môže komplikovať zotavenie ekonomiky. Darilo sa napríklad akciám britského operátora Vodafone, ktoré posilnili o 1,7 %.
Európsky akciový trh posilnil v utorok najvýraznejším tempom za posledné dva mesiace. Dôvodom bola posilnená nádej, že Grécko dostane ďalšiu časť finančnej pomoci a vyhne sa bankrotu. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 vzrástol o 1,5 % na 1 096,95 bodu a zapísal si najväčší rast od 20. apríla. V bankovom sektore sa najviac darilo gréckym bankám, ktorých akcie posilnili o 6,9 %. Akcie švajčiarskych výrobcov hodiniek Richemont a Swatch Group vzrástli o 3,9 %, resp. 3,2 %. Podpísala sa pod to správa, že Čína môže čoskoro znížiť dovozné clá na luxusný tovar. V energetickom sektore posilnila ropná spoločnosť BP, a to o 3,7 %.
Európsky akciový trh v stredu oslabil. Nepriaznivo na neho pôsobili obavy, že americký Federálny rezervný systém (Fed) nebude schopný podporiť ekonomické zotavovanie. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 si odpísal 0,5 % a uzavrel na úrovni 1 091,46 bodu. Trh negatívne ovplyvňovali aj obavy z toho, aký bude ekonomický rast okrajových členov eurozóny v súvislosti s neistotou v otázke, či Grécko vyhlási bankrot, a možnosťou rozšírenia krízy do iných zadlžených krajín. Hoci grécka vláda premiéra Georgíosa Papandréoua prežila hlasovanie o dôvere, stále pred ňou stojí úloha presadenia tvrdých úsporných opatrení, aby dostala ďalšiu tranžu v rámci núdzových úverov. V stredu sa nedarilo najmä akciám bánk. Alpha Bank si odpísala 4 % a Commerzbank oslabila o 1 %. Index FTSEurofirst 300 smerom nadol zatlačila aj spoločnosť Philips Electronics, ktorej akcie zlacneli až o 8,8 % po tom, ako zverejnila pesimistickú prognózu zisku.
Európske akciové trhy vo štvrtok uzatvorili na trojmesačnom minime, keď údaje o raste počtu nových nezamestnaných v USA vyvolali nové pochybnosti o sile zotavenia najväčšej svetovej ekonomiky. Dôveru investorov negatívne zasiahla aj pretrvávajúca grécka dlhová kríza. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 1,5 % na 1 075,66 bodu. Najväčšie straty utrpel finančný sektor vzhľadom na investície do gréckych štátnych dlhopisov. Akcie španielskych bánk Banco Santander a BBVA klesli o 4,8 % a 5,5 %. O nedostatkoch pri plnení dohodnutých úsporných opatrení rokoval vo štvrtok nový grécky minister financií s predstaviteľmi EÚ a Medzinárodného menového fondu. Lídri únie vyzývajú na dodatočné hlboké výdavkové škrty a zvyšovanie daní, pokiaľ si majú Atény udržať prístup úverom a odvrátiť hrozbu platobnej neschopnosti. Akcie v energetickom sektore klesali spolu s nižšími cenami ropy. Akcie spoločností BG Group, ENI a BP klesli od 2 % do 3,1 %. Ťažobná spoločnosť Vedanta Resources si odpísala 6,9 %.
Európsky akciový trh v piatok oslabil. Za celý týždeň tak klesal už ôsmy týždeň v rade, čo predstavuje najdlhšiu sériu od roku 1998. Dôvodom sú obavy plynúce sa dlhovej krízy v Grécku. Trh smerom nadol ťahal výrazný prepad akcií talianskych bánk. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,1 % na 1 074,16 bodu. Za celý týždeň index oslabil o 1,2 %. Talianske banky UniCredit a Intesa Sanpaolo klesli o 5,5 %, resp. 4,3 % v dôsledku obáv plynúcich z ich kapitálovej pozície a prehlbujúcej sa dlhovej kríze v eurozóne. Akcie britských bánk Lloyds and Royal Bank of Scotland zlacneli o 4,1 %, resp. 3 %.
USA - Americký akciový trh v pondelok posilnil. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,63 % na 12 080,38 bodu, širší Standard & Poor's 500 o 0,54 % na 1 278,36 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,50 % a uzatvoril na úrovni 2 629,66 bodu. Akcie vo finančnom sektore klesli po tom, čo spoločnosť Citigroup znížila odporúčanú cenu akcií viacerých bánk, čo zdôvodnila obavami zo sprísneného regulačného prostredia. Akcie Goldman Sachs klesli o 1,5 % a Morgan Stanley o 1,9 %. Vo farmaceutickom sektore posilnili akcie spoločnosti Acura o 16,3 % a Pfizer Inc si pripísala 0,05 %. Akcie spoločnosti Wal-Mart Stores Inc posilnili o 0,4 % po tom, čo Najvyšší súd v USA zamietol snahu o podanie skupinovej žaloby v prípade diskriminácie na základe pohlavia, ktorej údajne čelili zamestnankyne obchodného reťazca.
Optimizmus situácie v Grécku pomohol aj americkému akciovému trhu, ktorý tak rástol v utorok už štvrtý obchodovací deň za sebou. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,91 % na 12 190,01 bodu, širší Standard & Poor's 500 o 1,34 % na 1 295,52 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 2,19 % a uzatvoril na úrovni 2 687,26 bodu. Akcie amerického reťazca predajní s elektronikou Best Buy Co vzrástli o 2,7 % po tom, ako podnik zvýšil vyplácanie dividend. Akcie kanadského výrobcu smartfónov Research In Motion obchodované v USA vzrástli o 10,3 % po 7-percentnom prepade v pondelok.
Americký akciový trh v stredu oslabil v reakcii na to, že Fed zredukoval svoju prognózu hospodárskeho rastu USA v tomto roku a nesignalizoval nijaké nové kroky na podporu ekonomiky. Investorov to sklamalo a dalo im to dôvod na predaj akcií po tom, ako ich cena štyri dni rástla. Priemyselný index Dow Jones stratil 0,66 % a klesol na 12 109,67 bodu, index Standard & Poor's 500 oslabil o 0,65 % na 1 287,14 bodu a technologický Nasdaq klesol o 0,67 % na 2 669,19 bodu. Technologický sektor poškodilo oslabenie spoločnosti Adobe Systems Inc, ktorej akcie spadli o 6,3 % po tom, ako firma síce vykázala rast kvartálneho zisku o 54 %, ale upozornila na to, že dopyt v Európe je slabý. Darilo sa však zásielkovej spoločnosti FedEx. Jej akcie si pripísali 2,6 % po tom, ako vykázala rast zisku za svoj účtovný štvrtý kvartál a zverejnila optimistickú prognózu pre svoj účtovný rok 2012.
Obchodovanie na akciových trhoch v USA bolo vo štvrtok zmiešané. Burzu najskôr podporila správa o novom úspornom pláne Grécko, neistý výhľad globálnej ekonomiky však ťahal väčšinu akcií nadol. Tím EÚ a Medzinárodného menového fondu schválil Grécku nový päťročný plán reforiem, po tom čo sa Atény zaviazali k ďalšiemu zvyšovaniu daní a obmedzovaniu výdavkov. V skoršej časti obchodovania zasiahla trhy vlna výpredajov, keď sa ceny ropy prepadli na štvormesačné dno v reakcii na vyjadrenia šéfa americkej centrálnej banky o spomalenom zotavení ekonomiky. Index priemyselných blue chips Dow Jones industrial klesol o 0,49 % na 12 050 bodov, širší Standard & Poor's o 0,28 % na 1 283,50 bodu, technologický Nasdaq posilnil o 0,66 bodu a uzatvoril na úrovni 2 686,75 bodu.
Americký akciový trh oslabil v piatok už tretí deň po sebe. Dôvodom boli obavy o taliansky bankový sektor a grécku dlhovú krízu. Priemyselný index Dow Jones stratil 0,96 % a klesol na 11 934,58 bodu, index Standard & Poor's 500 oslabil o 1,17 % na 1 268,45 bodu a technologický Nasdaq klesol o 1,26 % na 2 652,89 bodu. Za celý týždeň index Dow Jones klesol o 0,58 %, Standard & Poor's 500 stratil 0,24 % a index Nasdaq sa znížil o 1,39 %. Akcie tretieho najväčšieho výrobcu softvéru na svete, spoločnosti Oracle Corp, klesli o 4,1 % po tom, ako spoločnosť zverejnila hospodárske výsledky, ktoré nenaplnili očakávania. Pre slabé hospodárske výsledky oslabili aj akcie spoločnosti Micron Technology Inc, a to o 14,5 %.
JAPONSKO - Japonský akciový trh uzatvoril v pondelok bez výraznejších zmien. Rástli najmä akcie v energetickom sektore, obchodovanie však poznačila opatrnosť investorov pred výsledkami zasadnutia Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) v USA v súvislosti s očakávaným ukončením programu skupovania aktív. Akcie v energetickom sektore rástli po tom, čo minister obchodu Banri Kaieda vyzval na obnovenie činnosti jadrových elektrární v krajine. Odvolal sa pri tom na výsledky previerok, ktoré podľa neho dokázali, že všetky jadrové reaktory v krajine disponujú dostatočnými bezpečnostnými opatreniami. Po marcovom zemetrasení, ktoré poškodilo jadrovú elektráreň Fukušima, zostalo v Japonsku v prevádzke iba 19 z celkového počtu 54 reaktorov, čo spôsobuje problémy s dodávkami energií. Obnovenie činnosti reaktorov naráža na odpor lokálnych vlád. Hlavný tokijský index Nikkei uzatvoril takmer bez zmeny na úrovni 9 354,32 bodu, širší Topix posilnil o 0,2 % na 806,83 bodu. Akcie Mazda Motors vzrástli o 2,1 % po tom, čo výrobca automobilov zverejnil výhľad zisku v aktuálnom finančnom roku, ktorý výrazne prekonal odhady analytikov.
Japonský akciový trh uzatvoril utorňajšie obchodovanie s rastom. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,1 % na 9 459,66 bodu, širší Topix si pripísal rovnako 1,1 % a uzatvoril na úrovni 815,73 bodu. Darilo sa najmä automobilkám po tom, čo spoločnosť Daiwa Securities potvrdila pozitívny výhľad sektora vďaka silnému dopytu. Objem obchodov však bol nízky, keďže investori čakajú na správy o ďalšom smerovaní monetárnej politiky v USA, ktoré má naznačiť v stredu Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky. Akcie Nissan Motor posilnili o 3,1 %, Toyota Motor si pripísala 0,9 %. Akcie spoločnosti Panasonic klesli o 0,7 % po tom, čo výrobca elektroniky zhoršil svoj celoročný výhľad.
Japonský akciový trh ukončil stredajšie obchodovanie s rastom a zapísal si najvyššiu úroveň za posledné tri týždne. Investori ukončovali predajné pozície po tom, ako grécki poslanci vyslovili v noci na stredu dôveru novej, pozmenenej vláde premiéra Georgíosa Papandréoua, čo bolo nevyhnutné pre to, aby sa krajina vyhla bankrotu. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,8 % na 9 629,43 bodu, širší Topix si pripísal 1,6 % a uzatvoril na úrovni 828,99 bodu. Akcie podniku Sony vzrástli o 3,7 % a Toshiba Corp si pripísala 2,8 %. Akcie Softbank Corp poskočili o 4,4 %, zatiaľ čo podnik Advantest Corp si pripísal 2,3 %. Akcie Mitsubishi UFJ Financial Group zdraželi o 2,5 %.
Japonský akciový trh vo štvrtok uzavrel nižšie, keďže nad posilnením akcií výrobcov áut prevážilo to, že americká centrálna banka zredukovala prognózu rastu ekonomiky USA. Generálny riaditeľ spoločnosti Nissan Motor Co Carlos Ghosn sa vyjadril, že automobilka v účtovnom roku do marca 2012 výrazne zväčší tržby. Výrobca nákladných áut Isuzu Motors predpovedal, že zvýši dividendy. Akcie firmy Nissan posilnili o 1,7 % a akcie Isuzu poskočili o 3,7 %. Darilo sa aj firme Suzuki Motor, ktorej akcie vzrástli o 4,1 %. Celkovo však akciový trh v Japonsku oslabil. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,4 % na 9 594 bodov a širší Topix oslabil o 0,3 % na 826,21 bodu.
Hlavný tokijský index Nikkei uzatvoril v piatok na trojtýždňovom maxime, keď ho podporila správa, že Grécko súhlasilo s podmienkami nového úsporného plánu a pokles cien ropy čiastočne zmiernil obavy zo spomalenie americkej ekonomiky. Nikkei vzrástol o 0,9 % na 9 678,71 bodu, čo bola najvyššia záverečná hodnota od 1. júna. Širší index Topix posilnil rovnako o 0,9 % a uzatvoril na úrovni 833,20 bodu. Nižšie ceny ropy podporili japonských prepravcov, medzi ktorými akcie spoločnosti Mitsui O.S.K. posilnili o 3,2 %. Medzi poprednými exportérmi vzrástli akcie spoločnosti Sony Corp o 2,4 % a elektronický konglomerát Toshiba si pripísal 4,9 %.
EURÓPA - Európske akciové trhy v pondelok uzatvorili na trojmesačnom minime. Burzu ťahali nadol rastúca neistota sprevádzajúca dlhovú krízu v eurozóne po odklade rozhodnutia o vyplatení ďalšej časti finančnej pomoci Grécku, ako aj hrozba zníženia úverového ratingu Talianska. Ministri financií eurozóny v pondelok vystupňovali tlak na Grécko a oznámili, že Atény môžu s uvoľnením 12 mld. eur počítať až po schválení dodatočných prísnych úsporných opatrení. K prehĺbeniu neistoty prispelo aj vyhlásenie Medzinárodného menového fondu, že svoj diel na ďalšej tranži úverového programu vyplatí Grécku až vtedy, keď bude mať istotu, že krajina plní reformný program a má zabezpečený prístup k financovaniu zo strany eurozóny.
Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,5 % na 1 081,19 bodu a uzatvoril najnižšie od polovice marca. Vo finančnom sektore utrpeli veľké straty talianske banky po tom, čo ratingová agentúra Moody's vyhlásila, že Taliansku môže znížiť úverový rating. Agentúra to zdôvodnila štrukturálnymi nedostatkami talianskej ekonomiky a pravdepodobným zvýšením úrokových sadzieb v eurozóne, čo môže komplikovať zotavenie ekonomiky. Darilo sa napríklad akciám britského operátora Vodafone, ktoré posilnili o 1,7 %.
Európsky akciový trh posilnil v utorok najvýraznejším tempom za posledné dva mesiace. Dôvodom bola posilnená nádej, že Grécko dostane ďalšiu časť finančnej pomoci a vyhne sa bankrotu. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 vzrástol o 1,5 % na 1 096,95 bodu a zapísal si najväčší rast od 20. apríla. V bankovom sektore sa najviac darilo gréckym bankám, ktorých akcie posilnili o 6,9 %. Akcie švajčiarskych výrobcov hodiniek Richemont a Swatch Group vzrástli o 3,9 %, resp. 3,2 %. Podpísala sa pod to správa, že Čína môže čoskoro znížiť dovozné clá na luxusný tovar. V energetickom sektore posilnila ropná spoločnosť BP, a to o 3,7 %.
Európsky akciový trh v stredu oslabil. Nepriaznivo na neho pôsobili obavy, že americký Federálny rezervný systém (Fed) nebude schopný podporiť ekonomické zotavovanie. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 si odpísal 0,5 % a uzavrel na úrovni 1 091,46 bodu. Trh negatívne ovplyvňovali aj obavy z toho, aký bude ekonomický rast okrajových členov eurozóny v súvislosti s neistotou v otázke, či Grécko vyhlási bankrot, a možnosťou rozšírenia krízy do iných zadlžených krajín. Hoci grécka vláda premiéra Georgíosa Papandréoua prežila hlasovanie o dôvere, stále pred ňou stojí úloha presadenia tvrdých úsporných opatrení, aby dostala ďalšiu tranžu v rámci núdzových úverov. V stredu sa nedarilo najmä akciám bánk. Alpha Bank si odpísala 4 % a Commerzbank oslabila o 1 %. Index FTSEurofirst 300 smerom nadol zatlačila aj spoločnosť Philips Electronics, ktorej akcie zlacneli až o 8,8 % po tom, ako zverejnila pesimistickú prognózu zisku.
Európske akciové trhy vo štvrtok uzatvorili na trojmesačnom minime, keď údaje o raste počtu nových nezamestnaných v USA vyvolali nové pochybnosti o sile zotavenia najväčšej svetovej ekonomiky. Dôveru investorov negatívne zasiahla aj pretrvávajúca grécka dlhová kríza. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 1,5 % na 1 075,66 bodu. Najväčšie straty utrpel finančný sektor vzhľadom na investície do gréckych štátnych dlhopisov. Akcie španielskych bánk Banco Santander a BBVA klesli o 4,8 % a 5,5 %. O nedostatkoch pri plnení dohodnutých úsporných opatrení rokoval vo štvrtok nový grécky minister financií s predstaviteľmi EÚ a Medzinárodného menového fondu. Lídri únie vyzývajú na dodatočné hlboké výdavkové škrty a zvyšovanie daní, pokiaľ si majú Atény udržať prístup úverom a odvrátiť hrozbu platobnej neschopnosti. Akcie v energetickom sektore klesali spolu s nižšími cenami ropy. Akcie spoločností BG Group, ENI a BP klesli od 2 % do 3,1 %. Ťažobná spoločnosť Vedanta Resources si odpísala 6,9 %.
Európsky akciový trh v piatok oslabil. Za celý týždeň tak klesal už ôsmy týždeň v rade, čo predstavuje najdlhšiu sériu od roku 1998. Dôvodom sú obavy plynúce sa dlhovej krízy v Grécku. Trh smerom nadol ťahal výrazný prepad akcií talianskych bánk. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,1 % na 1 074,16 bodu. Za celý týždeň index oslabil o 1,2 %. Talianske banky UniCredit a Intesa Sanpaolo klesli o 5,5 %, resp. 4,3 % v dôsledku obáv plynúcich z ich kapitálovej pozície a prehlbujúcej sa dlhovej kríze v eurozóne. Akcie britských bánk Lloyds and Royal Bank of Scotland zlacneli o 4,1 %, resp. 3 %.
USA - Americký akciový trh v pondelok posilnil. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,63 % na 12 080,38 bodu, širší Standard & Poor's 500 o 0,54 % na 1 278,36 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,50 % a uzatvoril na úrovni 2 629,66 bodu. Akcie vo finančnom sektore klesli po tom, čo spoločnosť Citigroup znížila odporúčanú cenu akcií viacerých bánk, čo zdôvodnila obavami zo sprísneného regulačného prostredia. Akcie Goldman Sachs klesli o 1,5 % a Morgan Stanley o 1,9 %. Vo farmaceutickom sektore posilnili akcie spoločnosti Acura o 16,3 % a Pfizer Inc si pripísala 0,05 %. Akcie spoločnosti Wal-Mart Stores Inc posilnili o 0,4 % po tom, čo Najvyšší súd v USA zamietol snahu o podanie skupinovej žaloby v prípade diskriminácie na základe pohlavia, ktorej údajne čelili zamestnankyne obchodného reťazca.
Optimizmus situácie v Grécku pomohol aj americkému akciovému trhu, ktorý tak rástol v utorok už štvrtý obchodovací deň za sebou. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,91 % na 12 190,01 bodu, širší Standard & Poor's 500 o 1,34 % na 1 295,52 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 2,19 % a uzatvoril na úrovni 2 687,26 bodu. Akcie amerického reťazca predajní s elektronikou Best Buy Co vzrástli o 2,7 % po tom, ako podnik zvýšil vyplácanie dividend. Akcie kanadského výrobcu smartfónov Research In Motion obchodované v USA vzrástli o 10,3 % po 7-percentnom prepade v pondelok.
Americký akciový trh v stredu oslabil v reakcii na to, že Fed zredukoval svoju prognózu hospodárskeho rastu USA v tomto roku a nesignalizoval nijaké nové kroky na podporu ekonomiky. Investorov to sklamalo a dalo im to dôvod na predaj akcií po tom, ako ich cena štyri dni rástla. Priemyselný index Dow Jones stratil 0,66 % a klesol na 12 109,67 bodu, index Standard & Poor's 500 oslabil o 0,65 % na 1 287,14 bodu a technologický Nasdaq klesol o 0,67 % na 2 669,19 bodu. Technologický sektor poškodilo oslabenie spoločnosti Adobe Systems Inc, ktorej akcie spadli o 6,3 % po tom, ako firma síce vykázala rast kvartálneho zisku o 54 %, ale upozornila na to, že dopyt v Európe je slabý. Darilo sa však zásielkovej spoločnosti FedEx. Jej akcie si pripísali 2,6 % po tom, ako vykázala rast zisku za svoj účtovný štvrtý kvartál a zverejnila optimistickú prognózu pre svoj účtovný rok 2012.
Obchodovanie na akciových trhoch v USA bolo vo štvrtok zmiešané. Burzu najskôr podporila správa o novom úspornom pláne Grécko, neistý výhľad globálnej ekonomiky však ťahal väčšinu akcií nadol. Tím EÚ a Medzinárodného menového fondu schválil Grécku nový päťročný plán reforiem, po tom čo sa Atény zaviazali k ďalšiemu zvyšovaniu daní a obmedzovaniu výdavkov. V skoršej časti obchodovania zasiahla trhy vlna výpredajov, keď sa ceny ropy prepadli na štvormesačné dno v reakcii na vyjadrenia šéfa americkej centrálnej banky o spomalenom zotavení ekonomiky. Index priemyselných blue chips Dow Jones industrial klesol o 0,49 % na 12 050 bodov, širší Standard & Poor's o 0,28 % na 1 283,50 bodu, technologický Nasdaq posilnil o 0,66 bodu a uzatvoril na úrovni 2 686,75 bodu.
Americký akciový trh oslabil v piatok už tretí deň po sebe. Dôvodom boli obavy o taliansky bankový sektor a grécku dlhovú krízu. Priemyselný index Dow Jones stratil 0,96 % a klesol na 11 934,58 bodu, index Standard & Poor's 500 oslabil o 1,17 % na 1 268,45 bodu a technologický Nasdaq klesol o 1,26 % na 2 652,89 bodu. Za celý týždeň index Dow Jones klesol o 0,58 %, Standard & Poor's 500 stratil 0,24 % a index Nasdaq sa znížil o 1,39 %. Akcie tretieho najväčšieho výrobcu softvéru na svete, spoločnosti Oracle Corp, klesli o 4,1 % po tom, ako spoločnosť zverejnila hospodárske výsledky, ktoré nenaplnili očakávania. Pre slabé hospodárske výsledky oslabili aj akcie spoločnosti Micron Technology Inc, a to o 14,5 %.
JAPONSKO - Japonský akciový trh uzatvoril v pondelok bez výraznejších zmien. Rástli najmä akcie v energetickom sektore, obchodovanie však poznačila opatrnosť investorov pred výsledkami zasadnutia Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) v USA v súvislosti s očakávaným ukončením programu skupovania aktív. Akcie v energetickom sektore rástli po tom, čo minister obchodu Banri Kaieda vyzval na obnovenie činnosti jadrových elektrární v krajine. Odvolal sa pri tom na výsledky previerok, ktoré podľa neho dokázali, že všetky jadrové reaktory v krajine disponujú dostatočnými bezpečnostnými opatreniami. Po marcovom zemetrasení, ktoré poškodilo jadrovú elektráreň Fukušima, zostalo v Japonsku v prevádzke iba 19 z celkového počtu 54 reaktorov, čo spôsobuje problémy s dodávkami energií. Obnovenie činnosti reaktorov naráža na odpor lokálnych vlád. Hlavný tokijský index Nikkei uzatvoril takmer bez zmeny na úrovni 9 354,32 bodu, širší Topix posilnil o 0,2 % na 806,83 bodu. Akcie Mazda Motors vzrástli o 2,1 % po tom, čo výrobca automobilov zverejnil výhľad zisku v aktuálnom finančnom roku, ktorý výrazne prekonal odhady analytikov.
Japonský akciový trh uzatvoril utorňajšie obchodovanie s rastom. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,1 % na 9 459,66 bodu, širší Topix si pripísal rovnako 1,1 % a uzatvoril na úrovni 815,73 bodu. Darilo sa najmä automobilkám po tom, čo spoločnosť Daiwa Securities potvrdila pozitívny výhľad sektora vďaka silnému dopytu. Objem obchodov však bol nízky, keďže investori čakajú na správy o ďalšom smerovaní monetárnej politiky v USA, ktoré má naznačiť v stredu Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky. Akcie Nissan Motor posilnili o 3,1 %, Toyota Motor si pripísala 0,9 %. Akcie spoločnosti Panasonic klesli o 0,7 % po tom, čo výrobca elektroniky zhoršil svoj celoročný výhľad.
Japonský akciový trh ukončil stredajšie obchodovanie s rastom a zapísal si najvyššiu úroveň za posledné tri týždne. Investori ukončovali predajné pozície po tom, ako grécki poslanci vyslovili v noci na stredu dôveru novej, pozmenenej vláde premiéra Georgíosa Papandréoua, čo bolo nevyhnutné pre to, aby sa krajina vyhla bankrotu. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,8 % na 9 629,43 bodu, širší Topix si pripísal 1,6 % a uzatvoril na úrovni 828,99 bodu. Akcie podniku Sony vzrástli o 3,7 % a Toshiba Corp si pripísala 2,8 %. Akcie Softbank Corp poskočili o 4,4 %, zatiaľ čo podnik Advantest Corp si pripísal 2,3 %. Akcie Mitsubishi UFJ Financial Group zdraželi o 2,5 %.
Japonský akciový trh vo štvrtok uzavrel nižšie, keďže nad posilnením akcií výrobcov áut prevážilo to, že americká centrálna banka zredukovala prognózu rastu ekonomiky USA. Generálny riaditeľ spoločnosti Nissan Motor Co Carlos Ghosn sa vyjadril, že automobilka v účtovnom roku do marca 2012 výrazne zväčší tržby. Výrobca nákladných áut Isuzu Motors predpovedal, že zvýši dividendy. Akcie firmy Nissan posilnili o 1,7 % a akcie Isuzu poskočili o 3,7 %. Darilo sa aj firme Suzuki Motor, ktorej akcie vzrástli o 4,1 %. Celkovo však akciový trh v Japonsku oslabil. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,4 % na 9 594 bodov a širší Topix oslabil o 0,3 % na 826,21 bodu.
Hlavný tokijský index Nikkei uzatvoril v piatok na trojtýždňovom maxime, keď ho podporila správa, že Grécko súhlasilo s podmienkami nového úsporného plánu a pokles cien ropy čiastočne zmiernil obavy zo spomalenie americkej ekonomiky. Nikkei vzrástol o 0,9 % na 9 678,71 bodu, čo bola najvyššia záverečná hodnota od 1. júna. Širší index Topix posilnil rovnako o 0,9 % a uzatvoril na úrovni 833,20 bodu. Nižšie ceny ropy podporili japonských prepravcov, medzi ktorými akcie spoločnosti Mitsui O.S.K. posilnili o 3,2 %. Medzi poprednými exportérmi vzrástli akcie spoločnosti Sony Corp o 2,4 % a elektronický konglomerát Toshiba si pripísal 4,9 %.