BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) - Tenisová sezóna 2007 vo svete sa niesla v znamení prevahy Švajčiara Rogera Federera a Belgičanky Justine Heninovej.
Mimo dvorcov však priniesla tiež množstvo závažných udalostí a tém. Samostatnou kapitolou sa stala problematika možnej korupcie, ktorú otvoril augustový zápas Rusa Nikolaja Davydenka a Argentínčana Martina Vassalla-Arguella v Sopote. Medzičasom nie je zďaleka jediným duelom, ktorý si vyslúžil pozornosť podozrivými sprievodnými okolnosťami na stávkovom trhu. Objavili sa aj prvé tri tresty za tipovanie, všetky pre Talianov, hoci zatiaľ iba akési "pilotné".
V úvodnej časti roka vzbudil polemiku pokusne zavedený systém základných skupín na turnajoch mužov. Vyvolal prevažne negatívne reakcie a zmätky, ktoré viedli k rýchlemu zavrhnutiu tohto experimentu. Zastrešujúce subjekty - Asociácia tenisových profesionálov (ATP) a Tenisová asociácia žien (WTA) načrtli smerom k sezóne 2009 inovované rámce termínových listín smerujúcich k väčšej prehľadnosti a citeľnejšiemu rozdeleniu turnajov podľa úrovne, redukcii náročného programu špičky, výraznejšej globalizácii s prihliadnutím na marketingovo zaujímavý ázijský a lobisticky i mediálne silný americký trh a uprednostnenie finančne prekvitajúcich turnajov pred tými tradičnými, spoliehajúcimi sa v konkurenčnom boji jednotlivých organizátorov predovšetkým na renomé.
Tri grandslamové tituly, ale opäť prehra s Nadalom na Roland Garros
Federer síce na svoje pomery získal málo trofejí, "len" osem, a utrpel nebývalo vysoký počet prehier - až 9 v oficiálnych stretnutiach a ďalšie tri na exhibíciách (Roddick, Nadal na "trávoantuke" a slávny veterán Sampras), ale získal 3 grandslamové tituly, ktorých už má 12 a stíha historického lídra Samprasa (14). Opäť triumfoval aj na Masters Cupe, čo bol jeho štvrtý takýto primát a zásluhou rôznych bonusov ako prvý v histórii prekonal hranicu 10 miliónov USD počas jednej sezóny - získal presne 10 130 620 dolárov. Z množstva ďalších rekordov bazilejského rodáka si zaslúži vyzdvihnutie jubilejných 200 týždňov v rade na čele rebríčka, čo sa ešte nikomu nepodarilo ani medzi ženami. Preskočil aj hranicu 50 titulov i 500 víťazstiev.
Dvadsaťšesťročný hráč prezývaný FedEx či Mr. Perfect znova nestačil na svojho hlavného vyzývateľa Španiela Rafaela Nadala vo finále na Roland Garros (rivalov čistý hetrik) krátko po rozchode s koučom Tonym Rocheom, už predtým však v Hamburgu ukončil sériu 81 triumfov "Rafu" na antuke. Navyše, parížsku prehru mu odplatil v rozhodujúcom wimbledonskom súboji. Piatym víťazstvom v All England Clube bez prerušenia vyrovnal výkon Švéda Björna Borga z konca 80. rokov a na tráve neprehral už 54 duelov. Na Australian Open Federer prešiel "pavúkom" bez straty setu, čo sa na niektorom z podujatí "veľkej štvorky" naposledy podarilo Borgovi v roku 1980 vo francúzskej metropole. Švajčiar zdolal vo finále nevyspytateľného majiteľa drvivého forhendu Čiľana Fernanda Gonzáleza. S iným, náhle disponovaným hispánskym hráčom mal do činenia na záver roka v Šanghaji, kde zastavil víťazné ťaženie Španiela Davida Ferrera.
V jarnej časti sezóny Federer nečakane dvakrát v rade podľahol Argentínčanovi Guillermovi Caňasovi a na jeseň ho v hale opakovane zaskočil krajan David Nalbandian. V New Yorku na US Open švajčiarsky džentlmen nedovolil Novakovi Djokovičovi pretaviť hneď jeho premiérový postup do grandslamového finále na triumf. Sám dominoval po štvrtý raz v rade, čo sa naposledy podarilo ešte v 20. rokoch minulého storočia domácemu Billovi Tildenovi. Srbský zverenec Mariána Vajdu Djokovič vo Flushing Meadows doplatil na neskúsenosť (7 nepremenených setbalov), ale celkovo sa stal jednoznačným "skokanom roka": vyšvihol sa zo 16. pozície v renkingu na neochvejné 3. miesto a získal si priazeň aj uvoľneným a zábavným vystupovaním.
Aj bez účasti na Australian Open prekročenie hranice 5 miliónov USD zárobku
Justine Heninová mala atypický a mentálne zaťažujúci začiatok roka. Pre rozvod s manželom Pierrom-Yvesom Hardennom totiž necestovala na januárové austrálske turné. Prospelo jej však opätovné zblíženie sa s vlastnou rodinou, čo viedlo k emotívnym momentom v Paríži. Napriek vynechaniu úvodného grandslamového turnaja dokázala šťúpla Belgičanka v sezóne 2007 získať dva tituly na vrcholnej úrovni (Roland Garros, US Open), opäť vynikla na koncoročných MS WTA Tour, celkovo nazbierala okrúhlych 10 trofejí a ako prvá žena prekonala hranicu 5 miliónov USD zárobku za rok - 5 367 086 dolárov. Heninová sa 19. marca vrátila na vrchol počítačového poradia a momentálne vedie už 41. týždeň v rade. Druhú časť sezóny absolvovala bez prehry a ťahá sériu 25 víťazstiev. Francúzke Marion Bartoliovej sa za senzačnú wimbledonskú semifinálovú prehru revanšovala na MS WTA Tour v Madride nemilosrdne 6:0, 6:0. Vo finále na Roland Garros nedala šancu obletovanej Srbke Ane Ivanovičovej (6:1, 6:2) a zavŕšila svoj čistý hetrik pri Seine. Na US Open porovnateľným štýlom zobudila zo sna Rusku Svetlanu Kuznecovovú (6:1, 6:3). Dvadsaťpäťročnej rodáčke z Liége Heninovej, olympijskej víťazke 2004, chýba v zbierke už len wimbledonský
Melbournskú absenciu a londýnske zaváhanie Belgičanky využili charizmatické, opäť zo zdravotných dôvodov len sporadicky účinkujúce a aj na mimošportové aktivity koncentrované sestry Williamsové. Serena si ako 81. v renkingu podmanila Austráliu, keď vo finále deklasovala Mariu Šarapovovú (Ruska najmä pre problémy s ramenom mala slabý rok, ale na jeho sklonku sa pozviechala v španielskej metropole) a vybojovala si svoju tretiu miestnu trofej. Ďalšia bývalá svetová jednotka Venus Williamsová sa už po štvrtý raz radovala vo Wimbledone, teraz až ako 23. nasadená. Neskôr ju však zastavili ťažkosti s chudokrvnosťou. Pokým Kuznecovová musí potvrdzovať, že nie je súčasnou svetovou dvojkou len vďaka priaznivej konštelácii okolností a svojej vyrovnanosti, z druhej vlny sa medzi absolútnu elitu pretlačili spomenutá Ivanovičová, na príliš nabitý program doplácajúca ďalšia Srbka Jelena Jankovičová a plynulo nahor stúpajúca Ruska Anna Čakvetadzeová. Do hornej desiatky sa vrátila Slovenka Daniela Hantuchová ako držiteľka titulov v Indian Wells a Linzi a účastníčka koncoročného šampionátu pre najlepšiu osmičku.
Rozlúčka Clijstersovej či Henmana, comeback Davenportovej
Rok 2007 vo svetovom tenise priniesol aj viacero rozlúčok popredných hráčov, predovšetkým Belgičanky Kim Clijstersovej, čoraz extravagantnejšej Švajčiarky Martiny Hingisovej, ale aj Britov Tima Henmana a Grega Rusedského či Argentínčanky Paoly Suárezovej a s veľkou pravdepodobnosťou i Rusky Anastasie Myskinovej. Jednoznačným comebackom sezóny bolo úspešné účinkovanie Američanky Lindsay Davenportovej po júnovom pôrode.
Úradujúci víťazi Davisovho pohára i Pohára federácie zhodne prehrali vo finálových zápasoch tejto sezóny, pričom raz to bolo v prospech a ďalšom prípade v neprospech Ruska. "Zborná" žien zdolala Talianky jednoznačne 4:0 (štvorhru nehrali), ale muži nedokázali obhájiť prvenstvo: so Spojenými štátmi americkými, ktoré sa radovali po 12 rokoch, prehrali 1:4. Rusko získalo Hopmanov pohár miešaných družstiev. Svetový pohár tímov putoval do Argentíny.
SITA