![]() |
27. mája 2018
V Bratislave sa začal I. medzinárodný festival tanečnej piesne. Prvý festivalový večer bol venovaný českej a slovenskej tvorbe. Odznelo na ňom 23 piesní vybraných v celoštátnej autorskej súťaži z celkového počtu 790 skladieb. Karel Gott spieva víťaznú pesničku Mám rozprávkový dom, 24. júna 1966.
Foto: TASR - M. BorodáčováDruhý medzinárodný festival tanečnej piesne Zlatá lýra: v piatok sa skončila v Bratislavy súťaž o Zlatú lýru. Autorská dvojica skladateľ B. Ondráček a textár J. Schneider získala dvojnásobný úspech v národnej súťaži na II. medzinárodnom festivale tanečnej piesne v Bratislave. Ich pieseň Rekviem v podaní Evy Pilarovej skončila na prvom mieste, získala Zlatú bratislavskú lýru. Tí istí autori získali aj druhé miesto v súťaži a striebornú lýru za pieseň Don diri don, ktorú spieval Waldemar Matuška. Bronzovú Bratislavskú lýru za tretie miesto získala pieseň J. Brabca a J. Aplta Nech tu lásku spát, ktorú interpretovala Marta Kubišová s Waldemar Matuškom. Na snímke Eva Pilarová spieva pieseň Rekviem.
Foto: Archív TASRRecepciou v bratislavskom hoteli Carlton sa skončil v nedeľu 16. júna III. ročník pesničkovej súťaže Bratislavská lýra 1968. Na snímke víťazka Marta Kubišová a strieborná Helena Vondráčková /vpravo/
Foto: Archív TASRNiektorí účastníci Bratislavskej lýry i zahraniční speváci strávili v nedeľu 16. júna dopoludnia príjemné chvíle v peknom prostredí PKO. Na snímke Karel Černoch.
Foto: Archív TASRMarcela Laiferová vystúpila s piesňou Slová len krátko po manželovej smrti. Zvažovala, že sa súťaže vôbec nezúčastní. Napokon získala v roku 1970 Zlatú lýru.
Foto: Archív TASRV utorok 8. júna sa začal v Bratislave VI. ročník Medzinárodného festivalu populárnych piesní Bratislavská lýra 1971. V koncertnej sieni Slovenskej filharmónie si večer vypočuli poslucháči prvé tóny národnej súťaže o Bronzovú, Striebornú a Zlatú lýru 1971. Bratislavskému publiku sa predstavili i prví zahraniční umelci. Eva Máziková, nositeľka Striebornej lýry za rok 1971, spieva súťažnú pieseň Orfeus a Eurydika od J. Siváčka a T. Janovica
Foto: Archív TASRPopulárna dvojica Martha a Tena Elefteriadu vystúpila na Bratislavskej lýre v roku 1972 s piesňou Půlnoc je pro mě ránem.
Foto: Archív TASREva Kostolányiová a Karol Duchoň na Bratislavskej lýre 1973.
Foto: Archív TASRBratislavský park kultúry a oddychu je od dnešného dna dejiskom deviateho ročníka Bratislavskej lýry - najvýznamnejšieho medzinárodného festivalu populárnej piesne v ČSSR. Obsiahne československú skladateľskú súťaž, medzinárodná súťaž piesní zo socialistických krajín a nesúťažné recitály ako konfrontáciu našej a zahraničnej tvorby. Pieseň Zem pamätá spieva Karol Duchoň.
Foto: Archív TASRPieseň Malovaný džbánku spieva Helena Vondráčková počas deviateho ročníka Bratislavskej lýry v roku 1974.
Foto: Archív TASRJubilejný, desiaty ročník Bratislavskej lýry prebiehaod stredy 28. mája 1975 do soboty v bratislavskom Parku kultúry a oddychu. Bratislavská lýra, najvýznamnejší medzinárodný festival populárnej piesne v Československu, zachováva osvedčenú programovú koncepciu z predošlých ročníkov. Delí sa na čs. skladateľskú súťaž, súťaž piesní socialistických krajín a mimosútažné vystúpenia čs. a zahraničných umelcov.
Foto: Archív TASRV roku 1976 získala Zlatú lýru pieseň Pár nôt, ktorú spievala Jana Kocianová.
Foto: Archív TASRBronzovú lýru v roku 1976 získala pieseň Lúčenie, ktorú interpretovala Věra Špinarová so skupinou Modus.
Foto: Archív TASR©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |