Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2013

Únia nebude meniť azylovú politiku, Talianom pomôže Frontex



Európska únia nemieni ani po ostrej kritike v súvislosti s nedávnou tragédiou afrických utečencov pri brehoch talianskeho ostrova Lampedusa meniť svoju azylovú politiku.



Zdieľať
Luxemburg/Berlín 8. októbra (TASR) - Európska únia nemieni ani po ostrej kritike v súvislosti s nedávnou tragédiou afrických utečencov pri brehoch talianskeho ostrova Lampedusa meniť svoju azylovú politiku.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Jestvujúce pravidlá pre prijímanie utečencov, ktoré osobitne zaťažujú krajiny v Stredomorí, zostávajú v platnosti. Podľa nich krajina, v ktorej sa imigrant dostane na územie EÚ, bude aj naďalej zodpovedná za dané azylové konanie a za poskytnutie prístrešia utečencovi.

Vyplýva to zo záverov dnešného rokovania ministrov vnútra členských krajín EÚ v Luxemburgu, na ktorom sa účastníci dohodli na intenzívnejšej pomoci Taliansku pri záchrane utečencov v núdzi, a to nasadením kapacít Európskej agentúry pre riadenie operatívnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov EÚ (Frontex).

Po podnetoch Nemecka a iných štátov, upozorňujúcich na tzv. prisťahovaleckú biedu, prezentovala Európska komisia akčný plán, v zmysle ktorého mieni podporiť jednotlivých členov v boji proti uzatváraniu manželstiev naoko a v záujme ľahšieho zisťovania bydlísk prisťahovalcov. Finančné prostriedky z európskych sociálnych fondov by od januára 2014 mali byť intenzívnejšie ako doteraz využívané na sociálnu integráciu a boj proti chudobe.

Podľa slov eurokomisárky Viviane Redingovej by akčný plán mal pomôcť hlavne správnym orgánom na lokálnej úrovni.

Žaloby nemeckých obcí vyvolal rastúci počet prípadov prisťahovalcov z Bulharska a Rumunska, zväčša príslušníkov rómskeho etnika, požadujúcich v spolkovej republike sociálne dávky, píše nemecká tlačová agentúra DPA.

Podľa rovnakého zdroja nemecký spolkový minister vnútra Hans-Peter Friedrich (CSU) obhajoval azylovú politiku Berlína, odmietol kritiku predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza z nemeckej SPD s tým, že jeho požiadavka na väčšiu angažovanosť Nemecka svedčí o Schulzových medzerách vo vecnom posudzovaní témy a napokon si vyslúžil aj kritickú pripomienku od eurokomisárky Viviane Redingovej za neprimeraný slovník.

Diskusiu sprevádzali značné emócie a ostré vyjadrenia.

Taliansko požiadalo ústami ministra vnútra Angelina Alfana v Luxemburgu partnerov o zvýšenú pomoc pri záchrane životov.

Ďalšia eurokomisárka Cecilia Malmströmová apelovala na členské štáty únie, aby si lepšie ako doteraz rozdelili zodpovednosť. Podľa jej slov leží v súčasnosti takmer celé bremeno na 6-7 štátoch z 28, mnohí ďalší môžu urobiť v oblasti viac.

Friedrichov apel, aby EÚ urobila viac pre zabránenie zneužívania veľkodušnosti, proti častej migrácii iba kvôli vyšším sociálnym dávkam, prijala eurokomisárka Malmströmová so slovami, že ide o silne prehnané obavy. Európska komisia si postoje Berlína neosvojila.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Platy vo verejnej a štátnej službe v budúcom roku stúpnu o 16 eur
<< predchádzajúci článok
Televízie dostali za reklamy tisíceurové pokuty