07. decembra 2005
Začiatkom decembra v ňom sprístupnili prvú časť seriálu malieb pod názvom Géniovia a majstrovské diela. Medzi pätnástimi starými dielami talianskych autorov vynikajú dva obrazy Tiziana s benátskou Madonnou. Jeden z nich, znázorňujúci Máriu s dieťaťom, sv. Jánom a sv. Katarínou z prvej polovice 16. storočia, prepožičala londýnska National Gallery. Druhý Tizianov obraz s Máriou, dieťaťom a sv. Pavlom sa len v tomto roku objavil v domácej súkromnej zbierke. Výstavu si môžu návštevníci pozrieť do 15. januára.
V Múzeu krásnych umení v rámci programu osláv centenária súčasne otvorili aj výstavu grafík Obraz v obraze, ktorá potrvá do 27. januára. Predstavuje vzťah umelca a publika v priereze piatich storočí, od Burgkmaira po Picassa. Takmer dvesto vystavených diel ponúka v šiestich tematických skupinách pohľad na grafickú tvorbu od 16. do 20. storočia. To je však iba začiatok bohatého celoročného programu, ktorý pokračuje až do konca budúceho roka. Sto rokov múzea sa totiž naplní presne 1. decembra 2006. Na jeho otvorení začiatkom minulého storočia sa zúčastnil aj cisár František Jozef II.
Už 27. januára sprístupnia výstavu Klasické diela španielskeho maliarstva v piatich storočiach s tvorbou El Greca, Velázqueza, Goyu a iných. Ďalšia výstava Umenie a kultúra v období Žigmunda Luxemburského - Sigismundus-Rex Imperator predstaví od 17. marca viac ako 350 umeleckých diel zo zbierok takmer sto zahraničných múzeí, knižníc a cirkevnej pokladnice. 400. výročiu narodenia Rembrandta bude venovaná výstava od 30. júna, v seriáli Géniovia a majstrovské diela vystavia ďalšie ukážky z tvorby Tiziana, Picassa, Cranacha, Caravaggia a Klimta. Celoročný program v Múzeu krásnych umení vyvrcholí o rok v decembri výstavou diel Vincenta van Gogha.
Martin Benko